Barion Pixel
  

Újra a szabadban: természetes gyógymódok napégés ellen



 

 

Minthogy mindannyian örülünk, hogy végre kijuthatunk a szabad levegőre, nem feltétlenül figyelünk bőrünk védelmére, ha napsugárzás éri. Amikor is könnyen bekövetkezhet a napégés, amely a bőr gyulladásos károsodása. Okozói a nap UV-B sugarai, amelyek megtámadják a bőr felhám rétegét (epdermisz). Ez a bőrégés különböző fokú lehet, és aszerint kell gyógymódot találni rá.

 

Hogyan ismerjük fel, milyen fokban égtünk le?

 

Ha egyszerű bőrpír és enyhe fájdalom/égő-viszkető érzés jelentkezik a bőr felhámrétegén érintett területeken, továbbá a bőr húzódik, feszül, első fokú napégésről van szó. Azzal, hogy elkerüljük az újabb napsugárzást, és rehidratáljuk a bőrt (visszaállítjuk annak víztartalmát), enyhíthetjük a fájdalmat. 

Amennyiben a kipirosodott bőrön kis hólyagocskák jelennek meg (melyeket nem szabad kiszúrni, mert elfertőződhetnek), vagy apró kiütések mutatkoznak, erősebb fájdalom kíséretében, másodfokú napégést szenvedtünk el. Ilyenkor hideg vízzel hűtsük az égett bőrt, de hidratáló, gyógynövény tartalmú krém vagy hűsítő, nyugtató zselék használata is ajánlott. Amellett szedjünk fájdalomcsillapító paracetamol vagy ibuprofen tatalmú gyógyszert. Amikor azonban a hólyagocskák terjedni kezdenek, vagy a bőrpír nem múlik, esetleg láz jelentkezik, forduljunk orvoshoz.

 

Esszenciális olajokkal a napégés enyhítésére   

 

– Levendula az égő érzés enyhítésére, bőrnyugtatásra, a fájdalom és a gyulladás csillapítására napégés után

Keverjünk össze 6 csepp esszenciális levendula-olajat és egy kávéskanálnyi árnika vagy körömviág olajos macerátumot. Alkalmazzuk naponta 2-3-szor a leégett bőrön. Kiegészítésképpen a nap folyamán használhatunk még az olajból vízgőz-desztillációval nyert hidrolátumokat, tisztán vagy keverve. Ezek lehetnek: valódi levendula (lavande fine), kamilla (matricaria chamomilla),  varázsmogyoró (hamamelis), bourbon geránium (geranium rosat), olasz bársonyvirág (hélichryse)…

A gyors megoldás: miután hideg vízzel egy ideig hűtöttük a leégett bőrfelületet, tegyünk rá (az égett terület kiterjedésétől függően) 1-6 csepp közönséges levendula esszenciális olajat (Lavandula officinalis) tisztán, vagy növényi olajban feloldva. A fájdalom mértékétől függően alkalmazzuk az érintett bőrön minden 20. percben, max. 5-ször egymás után.

– Teafa a hegesedés elősegítésére

Vegyünk elő egy 10 ml-es flakont, melyben keverjünk össze 1 ml levendula esszenciális olajat 1 ml szumátrai benzoé és 1 ml teafa esszenciális olajjal, majd egészítsük ki a keveréket orbáncfű növényi olajjal. Tegyünk 3-4 cseppet az erősen leégett bőrre, naponta  2-szer, hegesedésig.

 

A gyógyhatású aloe vera

 

Bőrnyugtató és fájdalomcsillapító hatású, hidratálja és regenerálja a bőrt, enyhíti a bőrpírt. Ha készen kapható aloe vera gélt használunk, tegyünk belőle egy diónyit a leégett bőrrészre, és lágyan masszírozzuk be. Amennyiben otthon tartunk cserepes aloe vera növényt, hasítsuk ketté egyik levelét, majd nyerjük ki belőle az  átlátszó, gélszerű levét, és hasonlóképpen ápoljuk vele a kritikus bőrterületet.

 

Hatékony homeopátiás szerek leégett bőrre

 

– Ödéma esetén, és ha a fájdalmat jól érezhetően enyhíti a hideg: Apis Mellifica (Apis) 9CH, 5 golyócska, minden 10-15 percben, a javulás függvényében ismételve.
– Ha a bőr száraz, fáj, kipirosodott és meleg tapintású: Belladonna 9CH, 5 golyócska minden órában. Ahogy a fájdalom csillapodik, ritkítsuk a szedését.
– Amennyiben a bőrt  kis hólyagocskák borítják, melyek erősen viszketnek: Urtica Urens 5CH, 5 golyócska 3-szor naponta. ameddig javulás áll be
 Ha a leégett bőrön nagyobb hólyagok találhatók: Cantharis 5CH, 5 golyócska, naponta 3-szor, szintén javulásig.

 

 

(Forrás: Galenus)


Tetszett a cikk?
 

2020. június 26.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!