Barion Pixel
  

Torokfájás, meghűlés gyógyszerei – recept nélkül



A meghűléssel, influenzával összefüggő torokfájás kezelésére szopogatótablettákat, öblögetőszereket, spray-ket lehet vásárolni – recept nélkül.

A leggyakrabban alkalmazott szopogatótablettákat lassan kell elszopogatni, nem ajánlott őket lenyelni vagy szétrágni.

Általában kellemes ízűek, enyhülést hoznak a fájó toroknak – lehetnek mentolosak, narancsosak, epresek, mézesek, citromosak vagy egyéb ízűek. Közös tulajdonságuk, hogy – köznapi szóval kifejezve – „torokfertőtlenítő” hatóanyagot (pl. amilmetakrezol, benzidamin, bezoxónium-klorid, hexaklorofén, flurbiprofén) tartalmaznak, amik a jelenlévő kórokozó baktériumokat elpusztítják és/vagy gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek.

 

Mire jók?

 

A torokfájás jelentette szúró, kaparó fájdalom gyors eltüntetésében, egy bizonyos ideig tartó érzéstelenítésben a helyi érzéstelenítőként ismert lidokain eredményes; csillapítja a torokfájást és a gyulladás okozta nyelési fájdalmat. Nem véletlenül szerepel egyes készítmények összetevői között a lidokain.

A fő hatóanyag mellett propoliszt tartalmazó, C-vitaminnal dúsított vagy antioxidáns polifenolokat tartalmazó termékek egyaránt megtalálhatók a gyógyszertárakban.

 

Cukorbetegeknek igen, kisgyerekeknek nem

 

A választékot bővítik a cukorbetegeknek szánt, illetve a kalóriákra ügyelőknek készült cukormentes tabletták.

Bár torokfájás esetén sokan elsőként a szopogató tablettákhoz nyúlnak, 3-4 év alatti kisgyermekeknek a félrenyelés veszélye miatt nem szabad azokat adni.

 

Van, aki fújni szereti

 

A szopogatótabletták helyett a torokspray-ket vagy a gargarizálásra szánt oldatokat előnyben részesítők vény nélkül antibakteriális hatású fuzafungint tartalmazó spray-t, akriflavin vagy nátrium-szamárium-diszulfoszalicilát és hexakloroféntartalmú öblögetőketalkalmazhatnak szükség esetén. Ez utóbbiakat vízzel hígítást követően gargarizálásra/öblögetésre kell használni, lenyelni nem szabad.

 

Hogyan, mikor kell alkalmazni ezeket?

 

Valamennyi, a torokfájás helyi kezelésére alkalmazott szert étkezés után célszerű használni, ügyelve arra, hogy alkalmazásukat követően 1-2 órán át nem javasolt enni, inni, fogat mosni.

A dozírozást illetően a javasolt adagnál (készítménytől függően napi 3–5-szöri gyógyszeralkalmazás) senki se használjon többet, és ne alkalmazza a szereket egy hétnél tovább! Amennyiben a készítmények alkalmazása után a torokfájásos panaszok nem javulnak, netán romlanak, a pontos diagnózis felállítása és az esetleges súlyos szövődmények megelőzése érdekében mindenképpen orvoshoz kell fordulni!

 

A folytatásban a meghűlés komplex kezelésére alkalmas szerekről lesz szó.

 

 

Figyelem!

 

A Strepsils eperízű, cukormentes szopogatótabletta 1890 Ft helyett most 1510 Ft-ért kapható a PatikaPlus Gyógyszertárakban!

Az akció 2017. október 31-ig érvényes!

 

 

Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!

 

 

(Szerzők: Dr. Budai Marianna PhD és Dr. Budai Lívia PhD szakgyógyszerészek – Patika Magazin)


Tetszett a cikk?
 

2017. október 09.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!