Barion Pixel
  

Torokfájás, meghűlés gyógyszerei: komplex kezelésre alkalmas szerek



 

Az előbb említett hatóanyagok (film)tablettaként, forróitalporként, pezsgőtablettaként, szopogatós tablettaként, (lágyzselatin) kapszulaként, végbélkúpként, szuszpenzióként is előfordulhatnak a gyógyszertárakban.

 

Lehetséges olyan gyógyszert (általában tabletta, szirup vagy kúp) alkalmazni, ami a láz- és fájdalomcsillapító hatóanyaga mellett más hatóanyagot nem tartalmaz.

 

Vannak azonban ún. komplex készítmények is, amik a meghűléssel járó fájdalmak kezelésére szolgáló fő komponens (pl. paracetamol, acetil-szalicilsav) mellett egy vagy több egyéb hatóanyagot is tartalmaznak. Néhány tablettában, pezsgőtablettában vagy forróital készítésére alkalmas porban kettő vagy többféle hatóanyag is megtalálható. Gyakori az immunrendszert erősítő C-vitamin hozzáadása. Fenilefrin is található számos esetben az összetevők között. Az érösszehúzó hatóanyag hozzájárul ahhoz, hogy átjárhatóbbak legyenek a légutak, levegőhöz jusson a beteg. A készítményekben esetlegesen található feniramin az allergiaszerű tüneteket mérsékli; a terpén pedig köptető, nyákoldó hatású.

 

Legyen szó bármilyen gyógyszerről is, ügyelni kell arra, hogy:

 

  • ugyanaz a hatóanyag két vagy több eltérő márkanevű készítményben is előfordulhat. Megtörténhet, hogy tablettaként, valamint forróitalporként is ugyanazt a hatóanyagot veszi be a beteg, és a hatóanyag-tartalmakat összeadva túllépi a napi megengedett maximális dózist, anélkül, hogy ennek tudatában lenne, bár a gyógyszereket külön-külön tekintve, azokat előírásszerűen adagolta. Ezzel veszélynek teszi ki magát, hiszen a mellékhatások valószínűsége, az esetleges szervi károsodások kockázata megnő.
  • csecsemők és (kis)gyermekek számára speciális gyermekgyógyszerek állnak rendelkezésre. 16 éves kor alatt az acetil-szalicilsav alkalmazása nem javasolt, egy viszonylag ritkán fellépő, ugyanakkor súlyos mellékhatás, a Reye-szindróma veszélye miatt.
  • várandóság, illetve szoptatás alatt fokozottan érvényes az, hogy egy egyszerűnek tűnő megfázás, nátha gyógyszeres kezelése is csak orvosi vizsgálatot követően történhet. Várandós nőknél, szoptató anyáknál a kombinációs készítmények helyett általában az egyetlen hatóanyagot alkalmazó szerekre esik a választás. Babavárás alatt a paracetamol, a szoptatás hónapjai alatt az ibuprofén vagy a paracetamol alkalmazható. 

 

Mikor kell bevenni a gyógyszereket?

 

Az acetil-szalicilsavat vagy ibuprofént tartalmazó készítményeknél az étkezés utáni bevétel javasolt.

 

Mik a jellegzetes mellékhatások?

 

Az ibuprofén és az acetil-szalicilsav jellegzetes és viszonylag gyakori mellékhatása:

- a gyomorirritáció,

- a már fennálló fekély- és refluxbetegség súlyosbítása,

- az arra hajlamos egyéneknél fekélyek,

- különféle gyomor- és béltraktusbeli vérzések kialakulása.

 

Gyomorégésre panaszkodóknál, refluxbetegséggel küzdő betegeknél az acetil-szalicilsav és az ibuprofén helyett a paracetamol alkalmazása javasolt.

Vannak betegcsoportok, akik bizonyos hatóanyag(ok)at nem alkalmazhatnak. Míg az acetil-szalicilsav a vesebetegeknél és súlyosan allergiás, asztmás pácienseknél kerülendő; addig a paracetamol a májbetegeknél és a krónikus alkoholistáknál nem alkalmazható.

 

Óvatosnak kell lenni az együtt szedett gyógyszerekkel!

 

A véralvadásgátlót (pl. acenokumarol, warfarin) vagy a trombózis megelőzésére gyógyszert (pl. kisdózisú acetil-szalicilsav, klopidogrél) szedő betegeknél az ibuprofén és az acetil-szalicilsav szedése belső vérzéseket okozhat.

A komplex készítmények fenilefrintartalma az erek szűkítése révén vérnyomás-emelkedéshez vezethet, erre a vérnyomáscsökkentőt szedő betegeknél különösen figyelni kell. Esetükben az adott szerek csak a kezelőorvossal való konzultációt követően alkalmazhatók.

 

 

AKCIÓ!

 

A Rubophen Thermocukormentes, citrom ízű forróital granulátum 1990 Ft helyettmost 1590 Ft a PatikaPlus Gyógyszertárakban!

A NeoCitran Max köptetővel por 2890 Ft helyett 2450 Ft!

 

Az akció 2017. október 31-ig érvényes!

 

 

Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!

 

(Szerzők: Dr. Budai Marianna PhD és Dr. Budai Lívia PhD szakgyógyszerészek – Patika Magazin)


Tetszett a cikk?
 

2017. október 09.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!