Barion Pixel
  

Téli felfázások ellen is: vörös áfonya!



 

 

Az amerikai indiánok annak idején ízesítőként/fűszerként használták a vörös áfonyát, továbbá rájöttek, hogy gyógyírként is szolgál különböző fájdalmakra, sérülésekre, gyomorbántalmakra. Napjainkban emellett ismétlődő húgyúti fertőzések, májbetegségek, étvágytalanság vagy fogkő, fogágybetegségek ellen is ajánlott. De mi a titka ennek „szupergyümölcsnek”? Specifikus antioxidánsainak, az „A” típusú  proantocianidineknek köszönhető többféle jótékony hatása. Ezek a polifenolok védik a nyálkahártyát a kórokozó baktériumok megtapadásától (pld. gyulladások esetén) vagy gátolják a fogszuvasodást a lepedék-lerakódás akadályozásával.

 

Hatása a húgyúti rendszerre

 

Az idők folyamán egyre elfogadottabbá vált, hogy a vörös áfonyával megelőzhetők a húgyúti fertőzések és egyéb ilyen jellegű bántalmak. Az utóbbi években azonban ellentmondásos tanulmányok láttak napvilágot a kereskedelemben kapható vörös áfonya kivonatok, kapszulák, táplálék-kiegészítők, zselék, gyümölcslék  „A” típusú  proantocianidin tartalma mértékéről és hatékonyságáról. Mégis, a gyakorlat azt mutatja, hogy ebből az antioxidánsból napi 36 mg mennyiségtől felfelé már hatásos egy termék. Ha a húgyúti fertőzések terén érintettek vagyunk, és tenni akarunk húgyúti rendszerünk egészségéért, mindenképp érdemes kipróbálni!

 

Egyébként atekintetben vizsgálódva, hogy a vörös áfonya gátolja a húgyutakban a baktériumok letapadásáta Francia Urológiai Társaság több tanulmányában rámutatott: ez a hatás pld. a  vörösáfonyalé (koncentrátum) elfogyasztása után 2 órával jelentkezik, és több mint 10 órán át tart, 4 és 6 óra közötti „csúccsal”.

 

Szerepelhet az előételtől a desszertig mindenben

 

Nem ajánlott a friss vörös áfonyát, mint olyat, fogyasztani, mert savanyú íze miatt sokkal finomabb feldolgozott formában. Pld. vízben főzve, kevés juharsziruppal vagy mézzel édesítve enyhíthetjük a savanyú ízt – kompótnak, lekvárnak, szósznak kiváló. De alapanyagként is sokoldalúan felhasználható.

 

Milyen formában juthatunk hozzá?

 

Friss, aszalt vagy akár fagyasztott formában is vásárolhatunk belőle a nagyobb áruházakban és zöldség-gyümölcs boltokban. Egy hónapig is eltartható frissen a hűtőben, de könnyen le is fagyaszthatjuk. A fagyasztott gyümölcsöt elég leöblíteni felhasználás előtt, felengedés nélkül, majd úgy főzni, mint a friss bogyókat.

 

– Gyümölcslé
Savanykás íze miatt tisztán alapvetően a bio-áruházakban kapható. Egyéb helyeken a vörös áfonyalét vízzel hígított és édesített formában, vagy más gyümölcslével kombinálva találjuk meg.

 

– Aszalt vörös áfonya
Az említett helyeken kapható, tápanyag-tartalmát megőrzi. A mazsolához hasonlóan használhatjuk süteményekben, müzlikben, kekszekben, tejberizsben, tejbegrízben…

 

Mindennapi ötletek

 

Salátában:
Keverjünk össze 1 kávéskanálnyi mustárt 3 leveses kanálnyi vörös áfonya-lével és 4 leveseskanálnyi olívaolajjal. Adjunk hozzá 200 gr reszelt feta sajtot, 4 marék galambbegyet, 50 gr dióreszeléket, 50 gr szárított vörös áfonyát és ½ mangó- gyümölcshúst. Különleges és egészséges saláta lesz belőle!

 

Spagettire szószként:
Melegítsünk egy serpenyőben 4 leveseskanálnyi olíva olajat. Adjunk hozzá 400 gr paradicsompürét, 2 gerezd frissen nyomott fokhagymát és 50 gr szárított vörös áfonyát. Főzzük a spagettit „al dente” módra, tálaljuk a szósszal és reszelt parmezán sajttal.

 

Tortilla tekercsbe (wrapbe):
Töltsük meg a wrapet snidlinggel, saláta-levelekkel, néhány szem szárított vörös áfonyával, vékony zeller-darabokkal, és tegyünk közéjük főtt csirkemell-csíkokat, majd tekerjük össze.

 

(Forrás: PatikaMagazin)


Tetszett a cikk?
 

2019. január 03.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!