Barion Pixel
  

Táplálkozási ABC: Szénhidrátok



 

Cukrok

A szénhidrát szénből, hidrogénből és oxigénből áll. Legegyszerűbb formái a cukrok, bonyolultabbak a keményítők és a legösszetettebbek a rostok. A szénhidrátok egyszerű és összetett cukormolekulák, amelyeknek sokféle feladatuk van szervezetünkben. A legkiemeltebb az energiaszolgáltató funkció.

Egyszerű cukorként a szőlőcukor (glükóz, dextróz), a gyümölcscukor (fruktóz), és a tejcukor (galaktóz) említendő meg. Az összetett cukrok közül a keményítő és a glikogén (állati keményítő) bír nagy biológiai jelentőséggel.

A szénhidrátok egyszerű cukrokká bomlanak az emésztés során, s bekerülnek a véráramba. Képesek raktározódni a szervezetünkben glikogén (állati keményítő) formájában. Ezek a raktárak a májban és az izomzatban találhatók, korlátozott mértékben.

A gyümölcscukrot (fruktózt) a szervezet nem képes átalakítani glikogénné. A máj kb 40-50 grammnyit tud tárolni belőle. Ezért van az, hogy ha egyszerre nagyon sok gyümölcsöt fogyasztunk – az zsírrá alakulhat.

A szénhidrátok a legjobb energiaszolgáltató tápanyagok. Ennek oka, hogy a szervezetben minden sejtféleség képes hasznosítani őket energiaszerzés céljából, illetve kétféle módon is képesek lebomlani a sejtekben.

 

Fogyókúra – szénhidrát-mentesen?

Biztosan akad olyan – több is – olvasóink között, aki egy fogyókúra / diéta során próbált teljesen lemondani a szénhidrátokról, hogy minél előbb elérje a hőn áhított alakot, mivel szeme előtt lebegett, hogy 1gramm szénhidrát = 4,1 kalória. Az eredmény pedig enerváltság, ingerültség, dekoncentráció, izom-gyengülés lett.

Ennek oka egyszerű. Mint már említettem, szervezetünknek – s persze agyunknak is! – szüksége van energiára, melyet főként szénhidrátokból, zsírból, s fehérjéből nyeri.

Ha csökken az energia-szintünk, akkor fáradtak leszünk, hiszen nem lesz energiánk ahhoz, hogy mozogjunk, gondolkozzunk. Sőt, akár evési kényszer is törhet ránk! Ha huzamos ideig megvonjuk magunktól a szénhidrátot, akkor agresszívvá, levertté, türelmetlenné válhatunk.

A szénhidrátokra a fogyókúra / diéta alatt is szükségünk van! A reggeli és a déli étkezés során mindig figyeljünk a szénhidrát-bevitelre is!

 

Mennyi szénhidrátra van szükségünk?

Férfiaknál az ajánlott mennyiség 4-6 gramm testsúlykilógrammonként (összetett szénhidrát formájában). Nőknél ez 3-4 g a testsúlykilogrammonként.

 

Milyen a jó szénhidrát, avagy mit együnk, ha fittek és egészségesek szeretnék lenni (maradni)? – Erről lesz szó a folytatásban!

 

 

Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!

 

 

(Szerző: Temesvári Márta – PatikaPlus)


Tetszett a cikk?
 

2017. szeptember 29.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!