Barion Pixel
  

Quinoa – Táplál és gyógyít



 

 

A quinoa Dél-Amerikából származik, főként Bolívia és Peru vidékein terem. Az „inkák aranya”-ként is emlegetik, mert az inka harcosok e gabonafélének köszönhetően sokkal gyorsabban gyógyultak fel a harcban szerzett sérülésekből, és rendkívül kitartóak voltak. 8-9 ezer évvel ezelőtt úgy hívták, hogy a „Gabona anyja”, s szent ételnek tartották.

 

Quinoa – Táplál és gyógyít

Az értékes gabona Peru vidékéről származik (Fotó: finedininglovers.com)

 

A spanyol hódítók nem voltak tisztában azzal, milyen értékes ez a növény, s megtiltották az indiánoknak, hogy termesszék. Aztán 1955-ben már „szupersztár”-nak nevezték. "A quinoa és cañihua,tápanyagtartalma, fehérje minősége - étkezési magok az Andok-hegységben" című írásban azt írták: "Bár egyetlen élelmiszer sem tartalmazza önmaga a létfenntartáshoz szükséges összes tápanyagot, a quinoa olyan közel jár hozzá, mint semmilyen más növény vagy állat."

 

Ezt követően, az 1980-as években kezdték el „nagybani” termesztését Coloradoban. Jelenleg több mint százezer kilót termelnek belőle évente a Sziklás-hegységben. A növény akár 180 centire is megnő, a magok a szár csúcsán találhatóak.

 

Quinoa – Táplál és gyógyít

A Sziklás-hegységben is rengeteget termelnek belőle (Fotó: sunnywlk64.wordpress.com)

 

A legértékesebb (és legismertebb) fajta a legfehérebb és legédesebb – ez 4000 méter felett nő. Ezen kívül még népszerű a piros és a fekete. A piros íze intenzívebb, s inkább köretként fogyasztják. A fekete erőteljesebb aromájú. – Összesen több, mint 120 fajtája létezik.

 

Hazánkba natúr, puffasztott, liszt és pehely formában is találkozhatunk vele. Sokoldalúsága miatt egyszerűen beilleszthető étrendünkbe: adhatjuk salátákhoz, levesekhez, köretekhez is. Ráadásul e szuper élelmiszer egyszerre táplál és gyógyít.

 

Quinoa – Táplál és gyógyít

Saláta, leves, köret - mindenre alkalmas (Fotó: mhunters.com)

 

Egyre népszerűbb, mert alacsony kalóriatartalmú: 100 gramm 120 kalóriát tartalmaz. A komplex szénhidrátoknak remek forrása: az úgynevezett „jó” (lassú felszívódású) szénhidrátokat tartalmazza, így gátolja a túlevést és a hízást. 100 gramm magban 21 gramm szénhidrát található.

 

Fehérjetartalma lenyűgöző: 100 grammban 4 gramm fehérje van, így az egyik legjobb növényi fehérjeforrás. 9 aminosavat tartalmaz (mint a tej), így vegánok számára is ajánlott. Jóval magasabb fehérjetartalma, mint a búzának vagy a rizsnek.

 

 

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://fmc.hu/2019/02/09/quinoa-taplal-es-gyogyit/


Tetszett a cikk?
 

2019. február 22.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!