Barion Pixel
  

Mindent a vérnyomásról



Magas vérnyomás:

140/90 Hgmm feletti érték. Általában mind a szisztolés, mind a diasztolés érték megemelkedik. Legtöbbször nem okoz panaszt, csak akkor, amikor visszafordíthatatlan elváltozások alakulnak ki az érrendszerben. Ilyen az agytrombózis, az agyvérzés, a szívinfarktus, a szívelégtelenség, a veseelégtelenség, a szemfenéki elváltozások.

A hipertónia a fejlett országokban népbetegségnek számít. A népesség legalább 15 százalékának van tartósan az említett határértéknél magasabb vérnyomása. Magyarországon évente csaknem 5000 ember halála írható a magas vérnyomás számlájára. Ám bizonyos becslések szerint ennél is rosszabb  helyzet, mivel minden nyolcadik halálesetben játszik valamilyen szerepet a hipertónia, ezzel maga mögé utasítva a daganatos megbetegedések okozta halálozást.

Izolált szisztolés vérnyomás-emelkedésről akkor beszélünk, ha a vérnyomás első, szisztolés értéke nagyobb, mint 140 Hgmm.

 

Rosszindulatú magas vérnyomás - malignus hypertonia: a magasvérnyomás-betegség különösen súlyos formája. Akkor beszélünk róla, ha a diasztolés, második érték 130 Hgmm, vagy ennél magasabb. A betegség kezelés nélkül - három-hat hónapon belül - halálhoz vezethet.

A malignus hypertonia sürgősségi ellátást igényel.

 

Alacsony vérnyomás: ennek fennállása esetén a vérnyomáscsökkenés olyan mértékű, hogy szédülést, ájulást okoz. Minél kevesebb vért pumpál a szív, annál alacsonyabb lesz a vérnyomás. Ezt találjuk kiszáradás során is.

Amennyiben az erek kitágulnak, a vérnyomás szintén leesik. A vérnyomásérzékelők a nyakban és a mellkasban folyamatosan érzékelik a vérnyomás alakulását. Ha például a vérerek kitágulnak - gondoljunk például a nyári hőségre -, a szív frekvenciája megnő és az ütések erősödnek.

 

Ingadozó vérnyomásról akkor beszélünk, ha a vérnyomás a normális és a magas, vagy éppen az alacsony és magas értékek között mozog. Ingadozó vérnyomás oka lehet rosszul beállított magasvérnyomás-betegség, de idegrendszeri hatás is. Ingadozó vérnyomás gyanúja esetén mindenképpen tanácsos  elvégezni a 24 órás ambuláns vérnyomás-monitorozást.

 

Másodlagosan emelkedett vérnyomást kiváltó okok és betegségek:

  • vesebetegségek, veseartéria szűkülete, mellékvese-daganat, adrenalint termelő daganatok

  • gyógyszer-mellékhatás - például szteroidok szedése esetén

  • terhesség

Ajánlott célvérnyomás értékek hipertóniás betegeknél:

  • magas vérnyomásban szenvedők: <140/90 Hgmm

  • cukorbeteg magasvérnyomású betegek: <130/80 Hgmm

  • cukorbetegség okozta vesebetegség esetén: <130/80 Hgmm

  • hipertónia okozta vesebetegség esetén: <130/80 Hgmm

  • időskori, izolált szisztolés vérnyomás-emelkedés esetén: <140/90 Hgmm

  • idült veseelégtelenség, veseátültetés után: <130/80 Hgmm

  • vesepótló, dialíziskezeléskor: <140/90 Hgm.

Magas vérnyomás kezelhető kockázati tényezői:

Elhízás: minél magasabb a testtömegindex, annál nagyobb a veszélye a hipertónia kialakulásának.

Dohányzás: a nikotin érösszehúzó hatású, így fokozza a szívizom terhelését.

  • Túlzott alkoholfogyasztás

  • Mozgásszegény életmód

  • Stressz

  • Zsíros, túlzottan sós, rostokban szegény étrend

 

(Forrás: Egészségtükör)


Tetszett a cikk?
 

2018. február 13.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!