Barion Pixel
  

Minden, amit a ketogén diétáról tudni érdemes



 

A ketogén diéta lényege az, hogy a táplálékbevitel során a makro tápanyagok arányával, a kalória csökkentésével, esetleges böjtel vagy időben korlátozott étkezéssel a szervezet dominánsan már nem a glükózból nyer energiát - ATP - hanem a zsírsavakból, ketontestekből. Ennek hatására jön létre a ketózis nevű állapot, ami nem keverendő össze a ketoacidózis nevű állapottal, amely életveszélyes.” – tudtam meg Lakatos Pétertől.

 

A Precision Nutrition amerikai táplálkozási szakértői végzettséggel (is) rendelkező sportember / edző kifejtette, hogy sokszor ketogénnak neveznek a hozzá nem értők olyan élelmiszereket is, amelyek nem sorolhatók ebbe a kategóriába.

 

Csak azért még nem keto valami, mert annak nevezzük arra gondolva, hogy a kevés szénhidrát egyben ketózist is jelent!”

– hangsúlyozta – „Nyilván alacsony szénhidrát bevitele mellett a ketontestek mennyisége növekszik, de gyakran nem éri el azt a szintet, amely ketózisnak nevezhető. Sokan az alacsony szénhidrát mellett nagy mennyiségű fehérjét visznek be, nem tudván, hogy a szervezet egy glükoneogenézis nevű folyamat során fehérjéből is képes glükózt előállítani, ezzel megint megakadályozva a ketogén diéta alapját képező ketózis kialakulását. A ketózis persze mérhető is, nem elvont fogalom. Vérből, leheletből, vizeletből pontosan kimutatható, és ez a sorrend egyben a pontossági sorrendje is az ellenőrzésnek.”

 

A ketogén diéta esetében egyébként nem egyszerűen arról van szó, hogy a cél az, hogy ketontest termelődjön. A fő kérdés az, hogy mennyi?

 

Egyes edzések után simán kerülhet az alany ketózisba - post exercise ketosis -, de miután a többség ilyenkor leginkább fehérjét és szénhidrátot pótol, ezért ilyenkor rövidtávú a hatás.

Az enyhe táplálkozási ketózis valahol 0.5 mmol/l felett kezdődik, és 3mmol/l-ig tart - itt már korántsem enyhe a mérték. E szint felett kezdődik a terápiás szint, amit egyes betegségek - lásd epilepszia - alkalmaznak, és nagyjából 5 mmol/l-ig tart. Vagyis: ha olyan terméket vásárolunk, amely csomagolására az van írva, hogy „keto”, egyáltalán nem jelenti azt, hogy az elfogyasztásával valóban ketózisba kerülünk.

 

A szakértőtől megtudtam, hogy elképesztő mennyiségű kutatás jelenik meg e témakörben. A világ vezető kutatója, Dr. Dominic D’Agostino és kutatócsoportja a Dél-Floridai Egyetemen a metabolikus terápiát kutatja hosszú évek óta. Mint bebizonyította tudós-társaival: az alacsony szénhidrát- és magas zsírbevitelt előtérbe helyező diéta a rákkezelésnek is az egyik fontos alap-pillére lehet! Jelenleg a ketogén diétát használják az amerikai haditengerészet elit búvárjainál is, és világhírű sportolók felkészítésének is meghatározó elemének számít. (Többek között Kobe Bryant, a Los Angeles Lakers kosárlabdázója is ezt alkalmazza: kalóriabevitelének 50-60%-a zsírból származik.)

 

Az így táplálkozó sportolók mind arról számolnak be, hogy jobb lett a közérzetük, az energia-szintjük pedig nőtt.

Állóképességi atléták esetén a teljesítmény növekedése igencsak meggyőző. – Péter tíz évvel ezelőtt kezdte el tanulmányozni a ketogén diétát, s 6-7 éve rendszeresen tart is ketogén diétás blokkokat minden évben. Vagyis ciklikus módon követi a diétát. Személyes tapasztalata szerint e diéta több energiát, jobb alvást és kiváló állóképességet jelent.

 

A sportolói beszámolók mellett meg kell jegyezni, hogy a ketogén diéta egészségügyi, terápiás hatása is elképesztő: gyógyító ereje kiemelkedő egy sor speciális ráktípus esetén, gyógyszeresen nem kezelhető epilepsziásoknál, kettes típusú cukorbetegeknél alkalmazva. A pozitív hatásokról évek óta sorra jelennek meg olyan kutatások, melyek alátámasztják a személyes tapasztalatokat, s a tényt, hogy így növelhető a konvencionális kezelések hatásfoka. 

 

Ezek után már bizonyára mindenki kíváncsi arra, hogy hogyan is működik ez a diéta? A „titok” teljesen logikus:

 

A fokozatosan kiürülő glikogén raktárak helyett a szervezet alternatív energiaforrás után néz, ami az étkezéssel bevitt és a testünkön felhalmozott zsírt jelenti.

Ez a zsír jó pár napra, hétre elegendő tartalékot jelent többségünk esetén, és amely hatására a tartalékokat képező zsírt a szervezet mobilizálja, és ketontestek formájában képes energiát termelni belőlük a mitokondriumokban. A szervezet ettől a magas cukorfogyasztás miatt ez ellen kezdetben tiltakozik, de hamar megtalálja a módját és onnan már egyszerűen működik a folyamat.

 

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://fmc.hu/2019/12/03/minden-amit-a-ketogen-dietarol-tudni-erdemes/


Tetszett a cikk?
 

2019. december 06.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!