Barion Pixel
  

Miért tévedés, hogy az energiaitalok növelik a sportteljesítményt?



 

Rohanó világunkban a folyamatos pörgés, a mentális és fizikai teljesítmény állandó fokozása szinte természetesnek számít. A cél eléréséhez viszont gyakran nem a megfelelő eszközöket választjuk, több kárt téve így, mint amennyit profitálunk belőle. Így van ez az energiaitalokkal is.” – tudtam meg Kiss Vivien táplálkozási szakértőtől.

 

Az energiaitalok hivatalosan a szénsavas üdítőitalok csoportjába tartoznak. A Wikipédia és az általános meghatározás szerint „olyan üdítőitalok, amelyek egy bizonyos ideig fokozzák az emberi szervezet anyagcseréjét, az ébrenlétet és a teljesítőképességet”.

Tévesen gyakran ebbe a kategóriába sorolják a különböző izotóniás és sportitalokat is, de ez nem helytálló.   

 

Sokan gondolják úgy, hogyha sportolás előtt közvetlenül vagy közben fogyasztanak energiaitalt azzal jót tesznek maguknak, hiszen felpörögnek, több lesz az energiájuk és nő a teljesítményük. Ugyanakkor ezzel alapvetően több kárt okoznak, mint hasznot.” – árulta el az egészségmentor – „Az energiaitalokban lévő nagy mennyiségű koffein vízhajtó hatása miatt edzés közben, ha nem pótoljuk megfelelően a folyadékot és/vagy napon, nagy melegben edzünk, könnyebben előfordulhat kiszáradás.”

 

Az előbb említett koffein és a különböző, szintén az idegrendszert „felkorbácsoló” hatóanyagok (például: taurin, guarana) egymás hatását erősítik. Így együttesen pedig jelentős nyomást jelentenek, az edzés alatt egyébként is fokozottan terhelt idegrendszerre.

Ráadásul, mivel a szénsav fokozza a cukor gyors felszívódását, hirtelen nő meg a vércukor szintünk, amivel párhuzamosan a hasnyálmirigyünk sebesen, nagy mennyiségű inzulintermelésbe kezd. Ez utóbbi a hirtelen emelkedésnek köszönhetően, gyorsan vonja ki a cukrokat a vérből. Így a kezdeti „energialöket” hamar átfordulhat rosszullétbe, vércukorszint zuhanásba. A gyakori vércukor és inzulinszint ingadozás pedig az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség kapujába sodor minket.

 

Mindeközben a különböző összetevők elhitetik az agyunkkal, hogy a korábbi fáradtság ellenére a szervezet bírja a nagy megterhelést. Ez könnyen a visszájára fordulhat és észrevétlenül is túlterhelhetjük a „becsapott” szervezetünket.

 

Kiss Vivien kifejtette, hogy bár az emberek azt gondolják, hogy az energiaitalok energikussá és ellenállóbbá teszik őket, valójában csak hirtelen energialöketet kapnak a cukor, koffein, szénsav és a különböző hozzáadott vegyületek keverékétől. Ahelyett, hogy a megfelelő életmóddal valódi stabil energiaszintet biztosítanának maguknak, a kívülről jövő „pörgetés” helyett.

 

A koffeinnel kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy blokkolja azokat a receptorokat az agyunkban, amelyek a fáradtság érzetért felelősek. Tehát ugyanúgy fáradtak vagyunk a nagy mennyiségű koffeinlöket után is, csak éppen nem érezzük!

Olyan ez, mint a fájdalomcsillapító. A tünet elmúlik, de a probléma gyökere megmarad, nincsen megoldva. 

 

Miért olyan veszélyesek az energiaitalok, mi bennük a „mérgező” összetevő? - Mondhatnánk azt is, hogy minden, de ez nem lenne teljesen igaz állítás. Az energiaitalokban nagyon sok cukor vagy mesterséges édesítőszer található.

 

Az előbbivel kapcsolatban fentebb már említettük, hogy bár egyébként sem tartozik az egészséges kategóriába, de a szénsav által még inkább hozzájárul a vércukor- és inzulinszint ingadozásához, ami hosszútávon többek között cukor problémákat okozhat. Utóbbiról később még ejtünk pár szót.

 

Aztán ott van a koffein, amely vízhajtó hatása mellett megemeli a vérnyomást, a pulzusszámot. Együttesen a taurinnal különösen leterheli a szívet.Gyakran találunk az összetevők között kolint, ginsenget, guaranát, amikkel önmagukban, kis mennyiségben nem is lenne probléma.

 

„A legnagyobb gondot az okozza, hogy a különböző pszichoaktív anyagok együttesen, cukor, szénsav és szintetikus B-vitaminok kíséretében jelennek meg. Ilyenkor az egyébként önmagukban, kis mennyiségben nem káros vegyületek együtt jelentős „idegrendszeri nyomást” jelentenek.” – foglalta össze a szakértő.

 

Az egészségmentor rávilágított arra, hogy az energiaitalok rendszeres fogyasztása már rövidtávon is okozhat például fejfájást, hányingert, vércukorszint-ingadozást. Hosszútávon pedig kialakulhat akár remegés, szívritmuszavar, magas vérnyomás vagy anyagcsere-problémák is.

Érdemes megjegyezni, hogy ezek az üdítőitalok egy ideig fokozzák az idegrendszeri folyamatokat, az anyagcserét, illetve az ébrenléti folyamatokat, a teljesítményt, amihez kölcsönveszik az energia-tartalékaink utolsó cseppjeit is - az aktuális feladat elvégzésének céljából.

 

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://www.fmc.hu/2019/11/04/miert-tevedes-hogy-az-energiaitalok-novelik-a-sportteljesitmenyt/


Tetszett a cikk?
 

2019. november 16.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!