Barion Pixel
  

Miért kell a D-vitamin?



 

Sokan úgy gondolják, hogy a D-vitamin hiánya semmilyen súlyos következményekkel nem jár, ezért a pótlásról sem kell gondoskodni. Majd jön úgyis a nyár, a napsütés, és telítődünk D-vitaminnal. Ez azonban hatalmas tévedés!

 

A D-vitamin hiány nem egyedüli, de fontos oka a magas szív- és érrendszeri, daganatos halálozásnak, csontritkulásnak, cukorbetegségnek, gyulladásos bélbetegségeknek, stroke-nak, magas vérnyomásnak, szorongásnak, Alzheimer-kórnak.

 

A D-vitamin-hiányból eredő betegség, az angolkór sokak számára ismerős lehet. Az anyukáknak mindenképpen, hiszen a gyermekeknek három éves korukig adunk napi 1 csepp D vitamint. (Ezért nincsen már angolkór-okozta csontdeformitásban szenvedő ember).

 

Itt meg kell jegyezni, hogy az anyatej ideális tápláléknak számít, ám az emberi szervezet szükségleteit önmagában csak hat hónapos korig elégíti ki. S mivel az anyatejben nincs D-vitamin, és a csecsemő bőre sem tud kellő mennyiséget előállítani abban az életkorban, amikor a megfelelő csontfejlődéshez ez a vitamin nélkülözhetetlen, külső forrásból, gyógyszerrel muszáj pótolnunk.

 

Vegyük végig most tételesen, hogy mely területekre, s hogyan hat a D-vitamin hiánya:

  • csont: rachitis, csontritkulás, csontlágyulás, csonttörés
  • izomzat: izomelfajulás
  • érzékszervek: progresszív hallásvesztés
  • hasnyálmirigy: 1-es és 2-es típusú diabetesmellitus
  • fertőzések: légúti fertőzések, tuberkulózis
  • rosszindulatú daganatok: prosztata, emlő, vastagbél, gyomor, nyelőcső, vese, méh, petefészek, tüdő, máj, epehólyag
  • leukémia: myeloid leukémia
  • központi idegrendszer: szezonális hangulatzavar, skizofrénia, Parkinson-szindróma, Alzheimer-kór, szorongás
  • autoimmun megbetegedések: reumatikus arthritis, sclerosis multiplex, gyulladásos bélbetegségek
  • szív- és érrendszeri megbetegedések: érelmeszesedés, coronaria betegség, stroke, magas vérnyomás

 

A D-vitamin napfény hatására, a bőrben termelődik, s nagyon kevés olyan táplálék van, amellyel külső forrásból is kielégíthetjük szükségletünket. Ilyen például a lazac vagy a tőkehalmáj.

 

Mit tegyünk tehát, hogy ne szenvedjünk hiányt D-vitaminban?

 

  • Használjuk ki a napsütést, s napozzunk tavasztól őszig, hogy a bőrünk természetes D-vitamint termeljen! (Természetesen kora délelőtt vagy késő délután, nem délidőben!)
  • A várandós hölgyek kérjék ki orvosuk tanácsát arra vonatkozóan, hogy mennyi D-vitaminra van szükségük?
  • Pótoljuk a D-vitamint a patikákban kapható készítményekkel!

 

A  javasolt napi D-vitamin dózis  megelőzéshez:

 

Csecsemők 400-1000 NE

Gyermekek 600-1000 NE

Serdülők 800-1000 NE

Felnőttek 1500-2000 NE

Túlsúlyosak 2000-4000 NE

NE: nemzetközi egység

 

 

Megjegyzés:

 

A Vigantol csepp 2017. október 31-ig akciós áron kapható a PatikaPlus Gyógyszertárakban!

Vigantol 20000NE/ml belsőleges oldatos  cseppek 10 ml 1250 Ft helyett most 1050 Ft!

 

 

Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!

 

 

(Szerző: Temesvári Márta – PatikaPlus)

 


Tetszett a cikk?
 

2017. október 04.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!