Barion Pixel
  

Mi vár a nőkre a változókorba lépve?



 

 

A klimax minden nőt érinti, de mindenki másként éli meg ezt az időszakot. (Ahogyan a menstruációt is, ami valakinek nagyon fáj, valaki meg szinte észre se veszi.) A nők húsz százaléka tünetmentes, harminc százaléka enyhe tüneteket tapasztal, ötven százaléknak pedig a mindennapi életét jelentősen zavarják a tünetek.

 

Hogy mik is azok pontosan?

 

A leggyakoribb tünet a hőhullám és a verejtékezés. Emlékszem rá (és utólag nagyon szégyellem), hogy mennyire megmosolyogtam anyukámat, amikor állandóan a hőhullámok miatt panaszkodott. Aki nem élt át még hasonlót, az nem tudja elképzelni, milyen kellemetlen, amikor valakinek hirtelen olyan melege lesz, hogy szinte minden ruhadarabot le szeretne tépni magáról. És ezt ugye nem mindig teheti meg, hiszen a munkahelyén vagy az utcán nem lenne épp illő…

 

A melegségérzés mellett az izzadásra is sokan panaszkodnak, ami szintén jelentkezik és rendkívül kényelmetlen.

 

A hormonváltozás miatt migrén, fejfájás, magas vérnyomás, szívritmus-rendellenesség is kialakulhat. Az ösztrogén-termelés csökkenése miatt megszűnik a keringési rendszer védő szerepe és megnő a szívinfarktus veszélye.

 

A legtöbb hölgy a hirtelen felugrott kilókra szokott panaszkodni. A zsírpárnák növekedésének oka az, hogy lelassul a szervezet anyagcseréje, kevesebb kalória is elegendő - és könnyebben hízunk, mivel a megszokott étrendünk lassan jelentős eltérést mutat a „valós testi igényünkhöz” képest.

 

Gyakori a vizelet-inkontinencia is, mert sorvadni kezd a húgycső- és a hüvely nyálkahártyája. Csökken a húgycső körüli szövetek tónusa, ami vizelet-csepegéshez vezethet. Sok esetben száraz lesz a hüvely, viszkethet is, könnyen sérül a méhszáj felülete, ezért a szexuális együttlét kellemetlenné válhat.

 

A vérzészavar is figyelmeztető jel: gyakori a rendellenes hüvelyi-, méhvérzés. Ennek hátterében myoma is meghúzódhat, vagy akár méhtestrák – ezért vérzés esetén mindenképpen orvoshoz kell fordulni és kivizsgáltatni! Ezek a vérzések nem „normálisak”, hanem azt jelzik, hogy a változókorban lévő nőnél rendellenesség lépett fel – amiben a petefészek működési zavara jelentős szerepet játszik.

 

Sokan panaszkodnak nem indokolt hangulatingadozásra, gyakori ingerlékenységre, álmatlanságra, megmagyarázhatatlan feszültségre, idegességre, depressziós tünetekre.

 

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://www.fmc.hu/2019/08/26/mi-var-a-nokre-a-valtozokorba-lepve/

 


Tetszett a cikk?
 

2019. augusztus 27.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!