Barion Pixel
  

Megelőzhető-e a hólyaghurut?



 

A probléma kezelésére az orvos általában antibiotikumot rendel. A szintetikus készítmények hatását kedvezően egészíthetik ki bizonyos, természetes eredetű patikaszerek.

 

Jobb megelőzni a bajt, mint kezelni

 

Ebben az esetben is helytálló a mondás: jobb megelőzni a bajt, mint kezelni. Különösen azoknak, akik már korábban szembesültek a hólyaghurut, netán a vesemedence-gyulladás kellemetlenségeivel, lényeges a fertőzés megelőzésére törekedni.

Erre a célra a gyógyszeres megoldásokon kívül különféle természetes, gyógynövényalapú megoldások is kínálkoznak – ez utóbbiaknak az alkalmazására a legújabb nemzetközi szakmai irányelvek is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek. Emellett nem árt odafigyelni az életmódra, ugyanis bizonyos „rossz” szokások is kedvezhetnek a fertőzés kialakulásának/kiújulásának.

 

Baktériumok okozzák

 

A felfázásként vagy hólyaghurutként emlegetett betegségről ma már ismert, hogy a hátterében az esetek döntő többségében baktériumok okozta fertőzés áll.

A kórokozók közül első helyen említhető az Escherichia coli, amely normál körülmények között az emberi szervezetben, így a bélcsatornában is megtalálható. Probléma jellemzően akkor lép fel, ha ez a baktérium a bélcsatornából a végbélnyíláson keresztül átjut a húgycsőbe, majd onnan bekerül a húgyhólyagba, amelynek a falán megtapad, elszaporodik és fertőzést okoz.

A nő és a férfi anatómiájának ismeretében könnyen megérthető, hogy miért gyakoribbak a húgyúti fertőzések a nőknél, mint a férfiaknál. A rövidebb női húgycső, valamint a húgycső nyílásának a végbélnyíláshoz való relatív közelsége ahhoz vezet, hogy kórokozók könnyen bejuthatnak a húgycsőbe, majd onnan továbbterjedhetnek a húgyúti rendszerben.

Bár a férfiaknál a húgyúti infekciók jóval ritkábbak, tudni kell, hogy annál komplikáltabbak, és súlyos esetben akár a megtermékenyítőképességük zavarához is vezethetnek.

 

Előzzük meg!

 

Ismerve azt, hogy hogyan alakulhat ki a húgyúti fertőzés, tudni lehet azt is, hogy milyen módokon előzhető meg a betegség.

  1. Ügyelni kell arra, hogy ne kerüljön széklet a húgycsőnyílás közelébe. Már a kisgyermekeknek is meg kell tanítani, hogy székletürítést követően elölről hátrafelé, azaz a végbélnyílás irányába kell törölni.
  2. Figyelmet kell fordítani a rendszeres, bőséges folyadékbevitelre.
  3. Ha nem muszáj, nem szabad a vizeletürítést inger esetén halogatni!
  4. Kerülni kell az agresszív hatású mosakodószerek (pl. hagyományos szappan) intim területen való alkalmazását. Amennyiben a húgycsőnyílás környezetének a flórája jelentősen megváltozik, az a kórokozók elszaporodásának kedvez. Célszerű bőrbarát tisztálkodószert választani.
  5. Szexuális aktust megelőzően és azt követően is mosakodás javasolt. A nőknél aktus után vizeletürítés is ajánlott, hogy a húgycsőből kimosódhassanak az esetleg belekerült kórokozók.
  6. Minden olyan beavatkozás vagy állapot, amely a húgycső falára nyomást fejt ki (pl. húgyúti katéter felhelyezése), azon mikrosérüléseket okozhat, amelyek ideális behatolási kapuk a kórokozók számára. Sokan nem is gondolnák, de akár a székrekedés miatt a széklet által a húgycsőfalra kifejtett nyomás is kedvezhet a húgyúti fertőzések kialakulásának.
  7. Nem véletlenül nevezik felfázásnak is a hólyaghurutot. Noha nem közvetlen módon a hideg váltja ki a panaszokat, van összefüggés a hideg és a húgyúti fertőzések között. Az alacsony hőmérséklet miatt meggyengült immunrendszer könnyebben lehetővé teszi azt, hogy a húgyhólyagban megtelepedjenek a baktériumok. Javasolt tehát hideg időben meleg lábbeli és meleg alsóruházat viselése. Nem célszerű hideg padon üldögélni annak, aki el szeretné kerülni a hólyaghurutot. Strandolás és uszodai programok során pedig minél hamarabb meg kell szabadulni a nedves, hideg fürdőruhától.
  8. Az életmódbeli tényezők mellett bizonyos szintetikus hatóanyagú gyógyszerek hosszabb távon való alkalmazása, a veseműködést segítő gyógynövényekből készült teák vagy kivonatok fogyasztása, valamint a kórokozók húgyhólyagban való megtelepedését gátló természetes anyagok adagolása is hozzájárulhat ahhoz, hogy a jövőben egyáltalán ne, vagy jóval ritkábban kelljen szembesülni a húgyúti fertőzés kellemetlenségeivel.

 

Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!

 

(Szerző: Dr. Budai Marianna PhD szakgyógyszerész - Patika Magazin)


Tetszett a cikk?
 

2017. október 30.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!