Barion Pixel
  

Licsi: vágykeltő, kedélyjavító és fogyasztó



 

A licsiről már a múltkor írtam, hogy nagyon elterjedt és kedvelt gyümölcs – Kínán kívül - Indiában, Vietnam északi részén, a Fülöp-szigeteken, Latin-Amerikában, Ausztráliában, Új-Zélandon is. A Réunion szigeten 1764-ben kezdték meg a termesztését Joseph-François Charpentier de Cossigny de Palma-nak köszönhetően, majd Madagaszkárra is „átvándorolt”, s ez utóbbi lassan fő termelővé vált.

Licsi: vágykeltő, kedélyjavító és fogyasztó

Több száz éves hagyománya van a termesztésének (Fotó: en.wikipedia.org)

Kínában a licsifák tavasszal virágoznak és nyáron hoznak termést. Termőterületén szinte minden részét hasznosítják: a termésen kívül a levelét, a kérgét, sőt, még a gyökerét is, melyet a gyógyászat kiemelkedő fontosságúnak tart.

A licsiben nagyon sok vitamin, rost, antioxidáns található, mely egészségügyi szempontból rendkívül előnyös. Több C-vitamin van benne, mint a citromban vagy a narancsban, (100 g-ban 72 mg – 87 %) és ez segíti a sebgyógyulást, a csontok, fogak épségének megőrzését. Napi 4-5 licsi már fedezi a szervezet napi C-vitamin szükségletét.

Licsi: vágykeltő, kedélyjavító és fogyasztó

C vitaminban rendkívül gazdag (Fotó: exoticfruitbox.com)

Jelentős mennyiségű a kálium-tartalma is, és több rostot juttat a szervezetünkbe, mint egy alma (100 g-ban 1,3 g rost). Kalciumban (5 mg – 1%), magnéziumban (10 mg – 3 %), foszforban (31 mg  4 %) is gazdag. A réz, mangán (0,055 mg), folsav és a C-vitamin szabályozza a vérkeringést.

Nagy mennyiségű béta-karotint is tartalmaz: ez erősíti az immunrendszert, javítja a máj és egyéb szervek működését. Csekély mennyiségben B1-vitamint is tartalmaz.

Energiatartalma: 66 kcal, 276 kj/100 gramm! 100 g gyümölcs 16,5 g szénhidrátot, 0,4 g zsírt és 0,8 g fehérjét juttat szervezetünkbe. – Mivel nem tartalmaz telített zsírokat, és rostban gazdag, kiváló étek a fogyni kívánóknak!

Licsi: vágykeltő, kedélyjavító és fogyasztó

Fogyni akarsz? Egyél sok licsit! (Fotó: techiboys.com)

A licsiben lévő flavonoid és quercetint antioxidánsok a  szívbetegség és a rák gyógyításában nyújthat segítséget: a sejtek károsodhatnak a szabad gyökök miatt, ám az antioxidánsok védelmet nyújtanak.

Az említett tápanyagok és szerves vegyületek miatt több országban egészségügyi és gyógyászati célokra is használják a licsit. Őshazájában legendák szólnak arról, hogy milyen hatásos kedélyjavító (depresszió esetén gyakran nyúlnak hozzá), egészségmegőrző és vágykeltő!

A francia tudósok pedig kutatásokkal bebizonyították, hogy a licsi minden eddig ismert növénynél többet tartalmaz a növényi polifenolokból, amelyek a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében, a koleszterinszint, valamint a vérnyomás csökkentésében kulcsfontosságú szerepet játszanak.

 

A  cikk folytatása (receptekkel) elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://fmc.hu/2019/05/25/licsi-vagykelto-kedelyjavito-es-fogyaszto-ezeket-a-recepteket-probald-ki/


Tetszett a cikk?
 

2019. május 31.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!