Barion Pixel
  

Legyen otthon lázmérő!



 

 

A klasszikus higanyos lázmérő már a múlté! Higanyos lázmérőket gyártani és forgalmazni 2009 áprilisa óta tilos az Európai Unióban, így Magyarországon is.

 

Továbbra is vannak ún. „lerázós” lázmérők, amelyeket a higany helyett egyéb, színes anyaggal töltöttek meg. A mérés elve ebben az esetben is a hőtágulás, amiből következően egy lázmérés ideje kb. 4 perc. A higanyos lázmérők utódai a hónaljban és a szájban (nyelv alatt) egyaránt alkalmazhatók.

 

Digitális változatban is kaphatók lázmérők, amelyek formájukban a hagyományos lázmérőkhöz hasonlítanak, bár elemmel működnek, folyadékkristályos kijelzőjük van, és csipogással jelzik, ha például kész egy lázmérés. Ezek az eszközök általában a bekapcsolást követően maximum egy perc alatt üzemkészek. Gyorsak, jellemzően már egy perc elteltével számszerűen mutatják a mért hőmérsékletet.

 

Hónaljban, szájban és végbélben egyaránt alkalmazhatók. Sok esetben ezek a készülékek műanyagból készülnek, ami törésbiztos, kényelmes lázmérést tesz lehetővé – akár a végbélben is. A számkijelzővel rendelkező lázmérők közkedveltek, és kedvező áron elérhetők a gyógyszertárakban.

 

Elterjedőben vannak az emberi test által kibocsátott infravörös sugarakat detektáló lázmérők, amelyek homlokra vagy fülbe helyezhető feltéttel rendelkező digitális lázmérők. Az elemmel működő homloklázmérők digitális kijelzőn mutatják a mért hőmérsékletet; ami akár a készülékek memóriájában is elraktározható. A velük való mérés – a helyes technika elsajátítása után – könnyű és gyors, mindössze néhány másodpercet igényel, és akár még akkor is kivitelezhető, amikor a gyermek alszik.

 

A választék széles, mert az előbbieken túl léteznek még lázmérő cumik, homlokra helyezhető, a lázat színváltoztatással jelző lázmérő lapocskák is.

 

 

(Szerző: Dr. Budai Lívia PhD szakgyógyszerész - Patika Magazin)

 

 


Tetszett a cikk?
 

2020. február 13.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!