Barion Pixel
  

Köhögéskor kortyolgassunk lándzsás útifűből készített teát!



 

 

A lándzsás útifű hatóanyagai: aukubin glikozidpolifenolok, nyálka-poliszacharid, C-vitamint, kálium (K), cink (Zn), cserzőanyag, kovasav. Az aukubin és a nyálkaanyagok miatt kiváló baktériumölő, gyulladáscsökkentő, sebgyógyító. A népi gyógyászat külsőleg bőrsérülésekre használta, nehezen gyógyuló fekélyekre, erős vérzések csillapítására, vágott és gennyes sebekre, mivel fertőtleníti, összehúzza, bezárja a sebet és elősegíti a véralvadást. (Összezúzták a leveleit, s azt tették rovarcsípésekre, kisebb égési sérülésekre is.)

Teáját elsősorban köhögéskor szokták kortyolgatni. Enyhíti a torokfájást: a torok nyálkahártyáját védőréteggel vonja be, oldja a légcsőhurutot, csökkenti a köhögési ingert. Segíthet asztma, allergia (állatszőr, por, pollen) esetén is.

Kiváló vértisztító, kisöpri a salakanyagokat, elpusztítja a kórokozókat. Segítségünk lehet gyomorégéskor is. Májbetegség, savtúltengés ellen is használhatjuk.

 

Hogyan készítsünk útifű teát?

 

Forrázzunk le 2-3 dl vízzel 2 teáskanálnyi szárított lándzsás útifüvet, hagyjuk állni tíz percig, majd szűrjük le. Naponta két csészényit fogyasszunk belőle!

 

Borogatás és gargarizálás

 

Öntsünk le 2 teáskanál lándzsás útifüvet hideg vízzel, hagyjuk állni egy órán át (miközben gyakran megkevergetjük). Gargarizáljunk vele, ha a száj vagy a torok nyálkahártyája begyulladt.

 

Szirup készítése

 

Forrázzunk le egy maréknyi útifűlevelet 3 dl vízzel. Várjuk meg, míg kihűl, majd szűrjük le. Forraljuk fel, kis lángon sűrítsük be, s amikor már nem forró, keverjünk hozzá 200 g mézet. Napi egy-két evőkanálnyit fogyasszunk belőle. (Kisgyerekeknek is adható!) 

 

Levélpép

 

A friss leveleket pépesítsük (vagy csak morzsolgassuk alaposan össze – miután jól megmostuk), s helyezzük el azonnal a nyílt sebre, csípésekre (darázscsípésre, mérges állatok csípésére), az ekcémás felületre. Használhatjuk fülfájáskor, fejfájáskor, fogfájáskor is. Régen kutyaharapáskor is ezt a pépet kenték a megmart felületre. Sőt, még az aranyeret is ezzel kezelték!

 

Figyelem! Várandós és szoptatós hölgyeknek nem ajánlott a belsőleg történő fogyasztás!

 

 

 

A cikk teljes hosszában elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://fmc.hu/2022/01/22/kohogeskor-kortyolgassunk-landzsas-utifubol-keszitett-teat

 


Tetszett a cikk?
 

2022. január 27.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!