Barion Pixel
  

Köhögés­csillapítás gyógynövényekkel



 

 

Nem mindegy, milyen a köhögés  – jellegétől függően eltérő készítményeket kell használnunk:

  • hurutos köhögésre

Produktív köhögésnél, amikor a beteg a légutakra, hörgőkre letapadt kóros váladékot felköhögi, nem tanácsos elfojtani a köhögést. Ilyenkor a tavaszi kankalin gyökerének, a közönséges borostyán leveleinek, illetve az ökörfarkkóró virágainak kivonatát ajánlják, amelyek a légutakra tapadt nyák elfolyósítását és kiürítését segítik.

  • száraz köhögésre

Száraz köhögésnél, amikor a légutak nyálkahártyái erős irritációnak vannak kitéve, elsősorban a fehérmályva vagy orvosi ziliz levelének és gyökerének, a keskenylevelű útifű levelének vagy a hársfa virágának nyálkaanyagai mérsékelhetik a légutak nyálkahártyájának irritálását és a torokkaparás érzését. Mellettük köhögést csillapító és nyugtató hatású növényi drogok (pl. kakukkfű, orvosi pemetefű, citromfű) is jótékonyak lehetnek a kínzó köhögések csillapításában.

 

Méz és illóolajok, kenőcsök

 

A különféle gyógyteákat célszerű mézzel fogyasztani, mert a torokkaparás érzésének megszüntetését a méz is segítheti. A gyógyteák és cseppek hatékonyságát a külsőleg alkalmazható kenőcsökkel, gyógyfürdőkkel és illóolajok inhalálásával (1 liter vízre kb. 5-10 cseppnyi illóolajat téve) fokozhatjuk.

 

Teakeverék kínzó, száraz köhögés csillapítására:

 

Orvosiziliz-levél 3 rész
Hársfavirág 2,5 rész
Kakukkfű 1,5 rész
Ökörfarkkóró-virág 1,5 rész
Ánizsmag 1,5 rész

A teakeverékből 1 csapott evőkanálnyit három deciliter forrásban lévő vízzel leöntünk, majd 10-15 percig állni hagyjuk. Ezután szűrjük le, és a teát lehetőleg mézzel ízesítve kortyonként fogyasszuk, naponta 2-4 adagnyit. Az így készült teából gyermekeknek is adhatunk, kisebbeknek félóránként egy, nagyobbaknak óránként 2 evőkanálnyit.

 

(Forrás: Galenus)


Tetszett a cikk?
 

2021. szeptember 22.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!