Barion Pixel
  

Kis táplálkozási ABC: Nyomelemek – Szelén, Réz, Mangán



 

Szelén

 

Az emberi szervezet kb. 6 mg szelént tartalmaz. A legnagyobb koncentrációban a körömben, májban és a fogzománcban mutatható ki. 0,2 mg napi bevitel felett toxikus hatása van, így vigyázni kell a megfelelő bevitelre!

A szelén segíti az E-vitamin hasznosulását. (Az E-vitamin a szabad gyökök megkötésében segít. Anabolikus hatásai s van.) Részt veszt a sejtvédő folyamatokban. Az immunrendszer megfelelő működésében is szerepet játszik.

 

Fő források:

Gabonafélék (kukorica, rizs, búza), hüvelyesek, hús (csirke, pulyka), tengeri állatok (hal, rák)….

 

Réz

 

Egy felnőtt emberi szervezet kb. 80 mg rezet tartalmaz. Sok rész található a szemben, szívben, májban, izomban, agyban, vesében. A réz szükséges a vas felszívódásához. (A vas fő feladata az oxigén- és szén-dioxid-, illetve az elektronszállítás.) A túl kevés réz vashiányhoz vezethet, az pedig vérzékenységhez. A réz a fehérjék alkotórésze. Az immunrendszer és a központi idegrendszer működésében is nagy szerepet játszik.

 

Fő forrásai:

Halak, olajos magvak, teljes kiőrlésű gabonafélék, lencse, dió…

 

Mangán

 

Egy felnőtt szervezetben kb. 12-20 mg mangán van. A mangán elengedhetetlenül szükséges egyes aminosav-, szénhidrát- és koleszterinanyagcsere folyamatokhoz. A mangán segíti a sebgyógyulást, a csontképződést, és antioxidáns funkciója is van. Egyes fémek (vas, kálcium, kobalt) gátolja a felszívódást.

 

Fő források:

Avokádó, banán, spenót, kelkáposzta, brokkoli, grapefruit, hüvelyesek, málna, narancs, póréhagyma, teljes kiőrlésű gabonák, olajos magvak…

 

Bár az őszi-téli időszakban mindig előtérbe kerül az immunrendszer megerősítése, tudnunk kell, hogy nemcsak télen, hanem mindig fontos bizonyos tápanyagok, létfontosságú vegyületek bejuttatása szervezetünkbe!

Nem hanyagolhatjuk el soha vérnyomásunk karban tartását, agyműködésünk támogatását, a megfelelő koleszterinszint elérését, látásunk élességének megőrzését! Ezért olyan keresettek például az ómega-3-tartalmú készítmények is.

 

 

Figyelem!

A PatikaPlus Gyógyszertárakban 2017. november 31-ig akciós áron vásárolhat most többféle vitamint!

 

Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!

 

 

(Szerző: Temesvári Márta – PatikaPlus)


Tetszett a cikk?
 

2017. október 26.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!