Barion Pixel
  

Jó tanácsok gyógynövények gyűjtéséhez



 

A gyógynövények gyűjtése és feldolgozása különleges szaktudást igényel. A vadon előforduló növényekből készült termékek minőségének biztosításához elengedhetetlen: a szakszerű növénygyűjtés, a begyűjtött növények megfelelő tárolása és feldolgozása.

 

A nem szakszerű növénygyűjtés a fogyasztóra és a természetre is veszélyt jelenthet, hiszen aszükséges ismeretek hiányában kockázatos növényekkel dolgozni. Halálos veszélyt jelenthet pl. a medvehagyma közé került gyöngyvirág. A növénygyűjtés során figyelni kell arra is, hogy a természetes állományt ne csökkentsük jelentősen. 

 

Veszélyeztetett, fokozottan védett fajok nem gyűjthetők

 

Körültekintően kell megválasztani a gyűjtés helyét is. Adott területen egy időben csak egyfajta növényt javasolt gyűjteni az esetleges keveredés elkerülése miatt. A növények gyűjtéséhez a terület tulajdonosától engedélyt kell kérni. Célszerű elkerülni a vegyszeres növényvédelemmel kezelt területeket, a szemétlerakó helyek közelét és a tartósan legelőnek használt területeket, illetve a forgalmas utak mentén előforduló növények gyűjtése sem ajánlott.

 

A gyógynövények gyűjtése nem károsíthatja a természetet. Lehetőség szerint csak a gyógyászati célból felhasznált növényi részt gyűjtsük, ne okozzunk növénypusztulást és felesleges növénykárosodást. Például a hársfavirág gyűjtésekor csak a hajtásvégeket metsszük le, ne az egész ágat, valamint azokat a kistermetű növényeket, amelyeknek a föld feletti virágos hajtását használjuk fel, ne tépjük ki gyökerestül a földből.

 

A növények ismerete segítséget nyújthat a gyűjtés időpontjának megválasztásához. A növényi részek gyűjtésére a napos, száraz időjárás és a harmatmentes napszakok a legmegfelelőbbek. A virágot teljesen kinyílt állapotban gyűjtsük. A leveleket rövid nyélrésszel együtt, kifejlett állapotukban kell gyűjteni. Csak az egészséges, fertőzésektől, rovarrágástól mentes leveleket gyűjtsük. A növények virágos-leveles hajtásainak gyűjtése leggyakrabban a virágzás korai fázisában történik.

 

A gyökereket kora tavasszal vagy ősszel lehet gyűjteni. A növények kérgét fiatalabb törzsekről, vastagabb ágakról kora tavasszal gyűjtsük. A rügyeket lombfakadás előtt célszerű szedni. A termések gyűjtése többnyire érett állapotban történik, ugyanakkor a csipkebogyót félérett állapotban szedik.

 

A magyarországi gyógynövénykincs rendkívüli természeti érték, ezért kiemelten fontos a természet igényeinek szem előtt tartása és a környezettudatos magatartás.

 

 

(Dr. Tóth Barbara szakgyógyszerész / PatikaMagazin)


Tetszett a cikk?
 

2019. szeptember 02.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!