Barion Pixel
  

Homoktövis – Ehetjük, ihatjuk, s még magunkra is kenhetjük!



 

A homoktövis Ázsiából és a Himalája lejtőiről indult el meghódítani a világot. Magyarországon is őshonos. Régebben a Szigetközben találkozhattunk hatalmas állományaival. Kétlaki, sarjképes, lombhullató, cserje vagy fa formájában nő. Védettnek számít, így a szabadon élő növény begyűjtése tilos.

 

Népies neve „ezüsttövis”, „fűzőtövis”, illetve „homokfa”. Ahogyan nevéből is látszik, szereti a homokos területeket: a tengerpartok homokdűnéit, a homoktalajt, de remekül megél a patak- és folyóhordalékon is. Hazánkban is a Duna és a Dráva folyók homoktalajait választotta otthonául.

 

„A homoktövis bogyói a szuperételek sorát erősítik, mivel nagy koncentrációban tartalmaznak tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat, antioxidánsokat, szerves savakat, beleértve flavonoidokat, aminosavakat, fenolokat. A homoktövis jótékony hatásai miatt kiérdemelte a szuperfood címet.” 

- tudtam meg Felföldi Melittától.

 

A gasztronómiai tanácsadó elmondta, hogy a homoktövis szedésének nehézsége megemeli a leszedett bogyók és az abból készült termékek árát, ugyanis rengeteg emberi munkára van szükség a begyűjtéséhez.

 

A termés augusztus végétől szeptember elejéig érik be. Ekkor még kissé savanykás az íze, ám ha már kicsit megcsípte a dér, akkor édesebbé válik.

A szüret a szüretelőktől rengeteg türelmet, kitartást és fájdalomtűrő-képességét kíván. Számtalan kísérletet tettek már a homoktövis bogyóinak gépek segítségével történő begyűjtésére, de mindeddig komoly eredmény és sikerek nélkül.

 

Ráadásul a bogyókat minél hamarabb fel kell dolgozni a leszedés után (vagy hőtőkamrában tárolni), mert igen gyorsan romlik. A frissen leszakított gyümölcsöt állagromlás kockázata nélkül +5-10°C-os tárolóban is csak 1-2 napig tárolhatjuk. A termés jellegzetessége, hogy feldolgozott állapotban is megőrzi kedvező tulajdonságait és rendkívüli gyógyító erejét.

 

Hogy mitől is számít „szupergyümölcsnek”? Mert igen széles spektrumon segíti szervezetünk egészségét. A növény termése, levele és magolaja is hasznos – gyógyászati szempontból. A gyógyszeripar a húsát és a magjából préselt olajat használja fel alapanyagként fájdalomcsillapító, fekélyekre kenőcs, sugárártalom elleni szerek, nőgyógyászati gyulladás gátlók készítéséhez, valamint arckrémek és fogkrémek összetevőjeként.

 

Olaja nagy koncentrációban tartalmaz A, B1, B2, B6, D, E, F, K, P vitamint, valamint béta-karotint, folsavat, szerves savakat, csersavat, ásványi sókat, kalciumot, magnéziumot, cinket, vasat, rezet, szelént, mangánt, káliumot, Omega –3, 6, 9 zsírsavakat. Forrása az omega-7 zsírsavnak is! Ez nagyon ritkán fordul elő a természetben, a homoktövis viszont 40 %-ban tartalmazza!

„Nem lehet túladagolni még a zsírban oldódó vitaminjait sem – az csak a szintetikus zsírban oldódó vitaminkapszulák szedésénél lehetséges – és nincsenek mellékhatásai a gyógyító gyümölcs fogyasztásának.” – hangsúlyozta Felföldi Melitta – „Fogyasztása viszont nem ajánlott várandós hölgyeknek és szoptató anyukáknak, illetve 12 év alatti gyermekeknek. Ezen kívül nem tanácsos fogyasztani akut bél- és epehólyag gyulladás, hasnyálmirigy megbetegedés, véralvadási zavarok, és alacsony vérnyomás esetén.”

 

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://www.fmc.hu/2019/11/30/homoktovis-ehetjuk-ihatjuk-s-meg-magunkra-is-kenhetjuk/


Tetszett a cikk?
 

2019. november 30.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!