Barion Pixel
  

Hogyan védekezzünk a fejtetvesség ellen? – Megelőzés



Az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala és az Országos Epidemiológiai Központ nemrég közösen hívta fel a szülők figyelmét arra, hogy célzott odafigyeléssel megelőzhető a gyermekközösségekben megjelenő fejtetvesség, amely minden évben visszatérő jelenség.

 

A fejtetű elsősorban az általános iskolákban, de az óvodákban és a bölcsődékben is gyakran megjelenik. A fejtetű fertőző betegséget nem terjeszt, ártalma elsősorban a viszketés és vakarózás. A fejtetű vérrel táplálkozik, a „harapáskor” bejut a nyála a sértett területbe, ami irritációt okoz, s viszketést eredményez. A vakarózástól pedig másodlagos bőrgyulladás is kialakulhat. No, és persze maga a tudat is kellemetlen, hogy a hajunkon kéretlen lakók vannak…

 

A fejtetű elsősorban közvetlen érintkezés útján terjed, leggyakrabban pedig úgy, hogy játék közben a gyerekek feje egymáshoz ér. Azonban egyik személyről a másikra bizonyos közösen használható tárgyakkal (pl. sapkával, fésűvel, hajkefével) is átvihető. A közös használati tárgyak főként az óvodában hordoznak veszélyeket, amikor a gyermekek „fodrászkodnak”, egymást fésülik, fonják társuk haját. Ugyanilyen „kapcsolódási pont” lehet a közösen használt ágynemű, plüssállat is!

 

Sokan úgy gondolják, hogy „ciki”, ha a gyermek tetves, holott ez egyáltalán nem az, hiszen a fejtetű jelenléte nem azt jelenti, hogy nem vagyunk elég tiszták, hogy nem mosakodunk. A fejtetű a frissen mosott hajba is bele tud költözni.

 

A fejtetvesség tehát egy kényelmetlen, kellemetlen „átmeneti állapot”. S azért e jelző, mert többfajta megoldás is létezik arra, hogy megelőzzük e bajt, illetve, ha már észleltük a bogarakat, akkor könnyedén megszabaduljunk tőlük! Irtását pedig azért se szabad halogatni, mert nagyon gyorsan szaporodik!

 

Első fázis a megelőzés!

 

A fejtetűirtószerek – ahogyan nevük is mutatja – nem alkalmasak a megelőzésre! A PatikaPlus Gyógyszertárakban is kaphatók olyan szerek, amelyek úgy működnek, mint egy szúnyogriasztó: minden reggel be kell fújni velük a hajat. Létezik még speciális sampon is megelőzésre, amelyet 2-3 naponta kell használni.

 

Hogy pontosan melyik terméket használja prevenciós céllal? – Erről kérdezze meg a PatikaPlus Gyógyszertárakban gyógyszerészeinket, akik az aktuálisan kapható szerekről örömmel nyújtanak tájékoztatást Önnek!

 

Paranit samponok  például rendkívül népszerű termékek!

 

Akár használtjuk az említett szereket, akár nem, mindig fordítsunk kellő gondot a hajápolásra és a fésülködésre! Ellenőrizzük rendszeresen gyermekeink haját, hogy nincs-e benne élő tetű vagy serke.

 

Mit tegyünk, ha hajtetűt (vagy serkét) találunk? – Erről lesz szó a következő részben.

 

 

Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!

 

 

(Szerző: Temesvári Márta – PatikaPlus)


Tetszett a cikk?
 

2017. október 04.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!