Barion Pixel
  

Hársfa: az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk



 

A hárs az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk. Nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat, melyek antibakteriális hatásúak, ezért alkalmasak a meghűléses betegségek kezelésre ha izzasztani akarunk, köhögést csillapítani, görcsöt oldani, köptetőre van szükségünk vagy nyákoldóra. A hurutos panaszokat kiválóan enyhíti.

 

Ezen kívül használhatjuk immunerősítésre, torokfájásra, mandulagyulladásra, álmatlanság ellen, fájdalomcsillapításra, gyomorbántalmak esetén, szorongásra, stresszoldásra, méregtelenítéskor, bőrápolásra, sőt még hajöblítésre is.

 

A népgyógyászatban felhasználták vértisztító és idegerősítő hatását is. Fontos összetevője volt egykoron a gyomorerősítő és vizelethajtó teáknak. Fürdővízbe is tették főzetét, mert remek bőr- és hajápoló hatású.

 

A hársfák júniusban kezdenek el virágozni. Először a nagylevelű, majd a kislevelű szirmaiban gyönyörködhetünk, miközben magunkba szívjuk csodás illatát. A virágokat a teljes virágzás előtti időszakban érdemes begyűjteni, amikor a virágok kétharmada kinyílt, a többi pedig feslik. Ha túlnyílt virágokkal dolgozunk, akkor száradás közben könnyen széthullanak. Ráadásul hatóanyagban akkor leggazdagabb a növény, amikor még nem nyílt ki teljesen.

 

Ezért ajánlott az ágvégeket metszőollóval levágni – anélkül, hogy a fában kárt tennénk -, majd azokról később leszedni a virágzatot a murvalevelekkel együtt! Fontos, hogy ne kopasszuk meg az egész fát, ne tördeljük le kézzel az ágakat! Csupán minimális méretű csippentés szükséges az ágvégről.

 

A gyűjtés során kerüljük el az útmenti, poros helyeket, ahol szennyeződés érhette a növényt! Figyeljünk arra is, hogy az ezüst és az amerikai hársfavirág véletlenül se kerüljön a kosarunkba, mert mindegyik allergizáló! Az ezüst hársat onnan lehet könnyen felismerni, hogy fonákja ezüstös színű a csillagszőrök miatt.

 

A begyűjtött virágokat terítsük ki, és árnyékos helyen szárítsuk meg. Édes, mézes illatot fogunk érezni e művelet közben. Ha elillant belőlük a nedvesség, akkor tegyük vászonzsákba vagy papírzacskóba a felhasználásig.

 

 

A cikk folytatása (receptekkel!) az alábbi linkre kattintva olvasható el:

https://fmc.hu/2022/02/19/harsfa-az-egyik-legsokoldalubb-gyogynovenyunk


Tetszett a cikk?
 

2022. február 19.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!