Barion Pixel
  

Ha végbélkúpra van szükségünk...



 

 

  • Gyakran használják a kúpokat csecsemők, kisgyermekek kezelése során, a kicsik lázát, asztmás rohamát is általában kúpokkal orvosolják.
  • Emellett a hányással járó kórképekben vagy a magatehetetlen felnőtt betegeknél is célszerű végbélkúpot választani a szájon át alkalmazott gyógyszerek helyett.

 

A végbélkúpok alkalmazása

A vastagbél utolsó szakaszának tekintett végbél mintegy 15–20 cm hosszúságú, és kevés, mindössze 2-3 ml folyadékot tartalmaz, ide helyezik be a végbélkúpot (latinul: suppositorium).

 

A felnőttek és a gyermekek számára készült végbélkúpok nemcsak hatóanyag-tartalmukban, de méretükben is különböznek egymástól: a csecsemő- és gyermekkúpok össztömege általában 1-2 gramm, míg a felnőtteké 2-3 gramm.

 

A gyógyszerkönyvi követelményeknek megfelelően a végbélbe történő behelyezést követően a zsíros kúpmasszával (pl. szilárd zsírral vagy kakaóvajjal) készült kúpok 30 percen belül a végbél 37 ºC-os hőmérsékletén megolvadnak és teljesen elfolyósodnak. A vízben oldódó kúpmasszával (pl. polietilénglikol) készült kúpok pedig a végbélben jelen lévő folyadékmennyiségben maximum 60 percen belül feloldódnak.

 

Végeredményben a kúpokba zárt hatóanyag szabad, felszívódásra képes állapotba kerül, majd a végbélnyálkahártyán „átutazva” az azt behálózó vérerekbe jut. A végbél erekkel való ellátottságának köszönhetően a végbél alsó kétharmadából felszívódott hatóanyagok a máj megkerülésével jutnak be a központi vérkeringésbe; és mindössze a végbél felső egyharmadából kerülnek a hatóanyagok a felszívódás során a májba vezető vénába. A végbélből felszívódott hatóanyag képes a szervezet legkülönfélébb szerveihez, szöveteihez „elutazni”, távoli hatást kifejteni, és az alkalmazott hatóanyagtól függően például fájdalmat, lázat, hányást vagy köhögést csillapítani.

 

Milyen előnyei vannak a végbélkúpoknak?

  • kímélik a májat

A végbélkúpok szájon át bevett gyógyszerekkel szembeni előnye a kúpok májkímélő tulajdonsága. A szájon át bevett hatóanyagok a bélből való felszívódást követően hamar áthaladnak a májon. A máj – mint méregtelenítő szerv – azonnal elkezdi a gyógyszermolekulákat metabolizálni, azaz átalakítani, amik a májműködés eredményeként részben hatásukat is veszíthetik. A végbélből felszívódott hatóanyagok – a végbél már említett speciális érhálózata miatt – döntően nem közvetlenül a májba jutnak, így a gyógyszermolekuláknak lehetőségük van a terápiás hatás helyét elérni, mielőtt a máj átalakító tevékenységének áldozatul esnének. 
A kúpok a máj kémiai anyagokkal való „terhelését” is csökkentik, aminek a csecsemőknél, a májbetegeknél és az alkoholistáknál van nagy jelentősége.

 

  • szervezetbeni hatásukat kevesebb tényező befolyásolja

A kúpok további előnye, hogy azok szervezetbeni hatását kevesebb tényező befolyásolja, mint a szájon át bevett készítményekét. Elegendő csak arra gondolni, hogy szájon át bevett gyógyszereknél nem mindegy, hogy milyen és mennyi folyadékkal veszi be a beteg a gyógyszert, éhgyomorra veszi-e be a készítményt, vagy netán valamilyen étellel együtt. Egyéb gyógyszerekkel is „keresztezhetik egymás útját” a gyomorban és a bélcsatornában a különféle patikaszerek, és kedvezőtlen gyógyszerkölcsönhatások alakulhatnak ki. A kúpok alkalmazásával az említett nemkívánatos gyógyszer-gyógyszer, illetve gyógyszer-étel kölcsönhatások jelentős része elkerülhető, ami biztonságosabb gyógyszeralkalmazást, kiszámíthatóbb, tervezhetőbb gyógyszerhatást tesz lehetővé.

 

A jövő gyógyszerkutatásának és -fejlesztésének a kihívása a végbélben alkalmazható gyógyszeres kapszuláknak, illetve a kúp és a kapszula kombinációjából született új, hibrid-gyógyszerformáknak a vizsgálata és fejlesztése.

 

 

(Írta: Dr. Budai Marianna PhD szakgyógyszerész)


Tetszett a cikk?
 

2019. március 25.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!