Barion Pixel
  

Gyógyító növényeik: A vadgesztenye



 

Eredete:


A vadgesztenye (bokrétafa, lógesztenye, Aesculus hippocastanum) a kétszikűek (Magnoliopsida) közé tartozó szappanfafélék (Sapindaceae) családjának egyik legismertebb nemzetsége. A vadgesztenye Délkelet- Európában honos, Magyarországon díszfaként ültetett, 25m magasra is megnövő fa.

 


Felhasználása régen:


Európa nyugatibb részébe a törökök hozták be a 16. században, akik a növény magját lovak etetésére és köhögésük csillapítására használták. Megfigyelték, hogy a vadgesztenyével etetett állatok gyorsabban kigyógyulnak a légúti fertőzésekből. Később már tudatosan adták a vadgesztenyét a légúti betegségekben szenvedő lovaknak. Ezért is hívják népi nyelven lógesztenyének.

Ha mi, emberek, készítenénk magunknak a vadgesztenyéből egy teát bronchitis ellen, mérgezést kapnánk, mivel a szaponin tartalma számunkra túl magas. Ennek ellenére régen a vadgesztenye leveleiből készítettek teát a népi gyógyászatban légúti megbetegedésekre. A felhasználásnak ez a módja azonban manapság alig jellemző, és mérgező volta miatt nem is nagyon ajánlott.

A vadgesztenye bekerült az európai népi gyógyászatba, ahol a különböző korképek kezelésére elsősorban a fa kérgét használták. A modern fitoterápia viszont a vadgesztenye magját hasznosítja a krónikus vénás elégtelenség panaszainak enyhítésére. Már a 19. századból származó tudományos leírásokból is tudhatjuk, hogy hatóanyagai szaponin-glikozid szerkezetűek.

 

Felhasználása ma:


A vadgesztenye magjából vizes-alkoholos kivonás, majd tisztítás során állítják elő a gyógyszerek, gyógytermékek alapjául szolgáló szaponinfrakciót. Oldékonyságuk szerint a szaponinok három különböző, több vegyületet tartalmazó frakcióra választhatóak szét.


Gyógyászati szempontból a béta-eszcint tartalmazó frakció a legjelentősebb. A vadgesztenyemag hatásai ehhez az anyaghoz köthetőek, egyes vizsgálatok szerint a béta- eszcin hatása flavonoidokkal fokozható, melyek szintén megtalálhatóak a növényben. A készítmények a mag vizes-alkoholos, béta-eszcinre standardizált kivonatát tartalmazzák.


A béta-eszcin egyik kedvező hatása a kapillárispermeabilitás csökkentése, mely az ödéma mérséklésével ár. A panaszok csökkenéséhez a vénák tónusának fokozása is hozzájárul. Ezen tulajdonságai miatt kiválóan alkalmazható vénás betegségek enyhítésére. A vadgesztenyemagból belsőleges és lokálisan, külsőleg alkalmazható termékek is készülnek. A krémek, kenőcsök a vénás panaszokon kívül zúzódások gyógyítására is alkalmazhatók, hiszen gyulladáscsökkentő hatása is van.

 

Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!


Tetszett a cikk?
 

2017. szeptember 30.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!