Barion Pixel
  

Gyógyfürdő testnek, léleknek



A föld mélyéből a néha több, mint 1000 m mélyről feltörő víz a különböző kőzeteken áthaladva ásványi anyagokat old ki. Minden ásványvíz többféle anyagot tartalmaz. Főleg nátrium-hidrogén - karbonátot, vasat, jódot, kalciumot, magnéziumot, káliumot, fluort, ként és szén-dioxidot. Vizeink gyógyító erejüket ezeknek az ásványi anyagoknak köszönhetik.

 

Termálvíz, forrásvíz, gyógyvíz

 

A föld mélyében levő, 34 °C hőmérséklet elérő vizeket termálvíznek, a 40 °C hőmérsékletet meghaladó vizeket forrásvíznek nevezzük. A gyógyvizek közös jellemzője a magas ásványianyag-tartalom. A gyógy-termálvizek egy kis hányada továbbá radioaktív is. Ilyen hazánkban a Hévízi-tó vize.

A gyógytermálvízben való fürdőzésnek, a balneoterápiának köszönhetően a bőr erei kitágulnak, nő a keringő vér mennyisége, a fájdalmas izomgörcsök oldódnak, a salakanyagok kiválasztása fokozódik, az idült izzadmányok felpuhulnak. A szövetek vegyhatása előnyösen lúgos irányba tolódik el. Csökken a szervezet húgysavtartalma is. A balneoterápia ajánlott: krónikus ízületi gyulladások, több ízületre kiterjedő meszesedés, csigolyaízületek merevségével járó megbetegedés, idült légúti, emésztőrendszeri betegségek, vastagbélhurut, nőgyógyászati gyulladások, köszvény és törések, ficamok kezelésében.

 

Milyen betegségek esetén ajánlott a balneoterápia?

 

  • krónikus ízületi gyulladások
  • több ízületre kiterjedő meszesedések
  • csigolyaízületek merevségével járó megbetegedés
  • idült légúti, emésztőrendszeri betegségek
  • idült vastagbélhurut
  • krónikus nőgyógyászati gyulladások
  • fémmérgezések
  • köszvény
  • törések, zúzódások, rándulások, ficamok
  • gerincműtét utáni állapotok.

 

Tanácsok, javaslatok

 

  • Gyógyfürdőzésre a legalkalmasabb időpont a délelőtt, de nem közvetlenül a kiadós reggeli után. Teli gyomorral ne fürdőzzünk.
  • Azt, hogy milyen hőfokú vízben és mennyi tartson a fürdőzés, egyénként változhat: a beteg állapotától és alapbetegségétől függően 
    a beutaló szakorvos állapítja meg a javasolt időtartamot, illetve a szükséges vízhőmérsékletet.
  • Általánosságban elmondható, hogy 38 °C-os vízben 10 percnél többet időzni nem ajánlott, az úszás pedig kifejezetten kerülendő.
  • 34-35 °C-os vízben már lehet úszni, de még ez a hőfok sem ideális komolyabb sporttevékenységhez.
  • Akinek alacsony a vérnyomása, legyen óvatos, mert a meleg vízben még alacsonyabbá válhat. 
    – Lázas állapotban ne menjünk uszodába, ne vegyünk részt fürdőzésben.
  • Akik ischias után lábadoznak, feltétlenül kérjék ki szakorvos tanácsát a fürdőzéssel kapcsolatban, ugyanis a meleg víz hatására a már gyógyulófélben lévő ideggyulladást újra fellobbanthat.
  • A gyógyfürdőkúra 4-5. napján általában fellép az úgynevezett "fürdőreakció", bágyadtság, fejfájás, fáradékonyság, álmatlanság, ingerlékenység, rossz közérzet formájában. Néha a fennálló betegség kissé rosszabbodik, reumás vagy más ízületi fájdalom fokozódik, kisebb hőemelkedés lép fel. A kellemetlen tünetek azonban a legtöbb esetben pár óra leforgása alatt, esetleg néhány nap után megszűnnek.
  • A fürdőkúra élménye teljesebb, ha azt mozgásgyakorlatok, vízi torna, nap- és légfürdő is kiegészítik.

 

Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!

 

(A cikk írója: dr. Benkő András - PatikaMagazin)


Tetszett a cikk?
 

2017. november 20.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!