Barion Pixel
  

Forrasztófű – rándulásra, ficamra, zúzódásra



 

A fekete nadálytőről joggal mondhatjuk, hogy egyike a legismertebb, vagy inkább a legszélesebb körben használt gyógynövényeknek. Évelő, 50-80 cm magasra nő meg, szőrökkel borított, levelei tojás vagy lándzsa alakúak, élük hullámos.  A borágófélék családjába tartozik - s e tényt pedig le sem tagadhatja, hiszen egyértelműen látszódik a megjelenésében: ha a levelük nem különbözne, minden gond nélkül összekeverhetnénk a kerti borágóval. Külsejét tekintve a nadálytő dekoratív, lila (ibolyás) színezetű virágzatot nevel, egész nyáron át virágzik, így jelentős díszítőértéket is képvisel. 

 

Forrasztófű – rándulásra, ficamra, zúzódásra

 

E növényt sok évszázaddal ezelőtt bizonyos esetekben belsőleg is alkalmazták, viszont már a bingeni Hildegard is óva int ettől. Egy 2018-as tanulmány arról tudósít, hogy a modern technika megállapította, hogy helytálló a vélekedés, miszerint a májat terheli a belsőleges használat, ezért nem ajánlott a nadálytő fogyasztása.

 

Már a középkori gyógyítók is egyet értettek abban, hogy gyulladások, kelések mellett sebek és csonttörések kezelésére is alkalmazható a fekete nadálytő. Ez az a hatás, amely miatt napjaiban is előszeretettel használják a gyökérből készült krémeket. Népszerű még emellett kivonata, tinktúrája is.

Bizonyára sokan ismerik a kenőcsöt, ami zúzódások, rándulások, ficamok, véraláfutások kezelésére alkalmas. Használata teljesen kockázatmentes. Ha kúraszerűen alkalmazzuk, akkor figyelnünk kell arra, hogy 4-6 hét után tartsunk szünetet, mert a májat terhelő anyagok felszívódhatnak a szervezetünkben. Használatától viszont tartózkodjanak a gyerekek, valamint a várandós és a szoptató hölgyek!

 

A tapasztalatok alapján kiválóan alkalmazható állatoknál is, elsősorban végtag-húzódások esetén. Használják kozmetikai krémek összetevőjeként is bőrpuhító hatása miatt. Hatását a benne található allantoin, nyálka- és cserzőanyagai adják. 

 

A rossz vérellátású lábak kezelésére is segítséget kérhetünk a fekete nadálytőtől! Ehhez kétmaréknyi szárított levelet kell 10 percig kifőzni, majd a főzettel átitatott kendővel 20-30 percig a lábfejet borogatni. Ez a borogatás nagyon kedvezően hat a beszámolók alapján, valamint kockázatmentes. Érdemes kipróbálni, mielőtt műtétre kerülne sor. Természetesen a kezelőorvossal mindig konzultálni kell!

 

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://www.fmc.hu/2020/03/20/forrasztofu-randulasra-ficamra-zuzodasra/


Tetszett a cikk?
 

2020. március 25.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!