Barion Pixel
  

Ezért érdemes megnézetni az anyajegyeinket



Az áttétek hónapok alatt is kialakulhatnak

 

A melanoma a bőrben lévő pigmentsejtekből kiinduló rosszindulatú burjánzás, a daganatok egyik legagresszívebb formája. Hosszabb ideig is lappanghat, vagyis szabad szemmel nem észrevehető elváltozásként van jelen az anyajegyekben vagy egy újonnan kialakult festékes elváltozásban. 

A felszín alatt, a bőr mélyebb rétegeiben ugyanakkor már megkezdte terjeszkedését. Amennyiben a pigmentsejtek függőleges irányú osztódása eléri a bőr mélyebb, irha rétegét, akkor onnan bekerülhet a nyirokáramba, ami könnyen áttétek megjelenéséhez vezethet. A teljes gyógyuláshoz ezért nagyon fontos a melanomát korai stádiumban felismerni és eltávolítani.

 

Milyen időnként javasolt a szűrés?

 

Általában az évenkénti rendszeresség, amit javasolni szoktunk a betegeknek, ám ez egyénenként is változhat – mondja dr. Vincze Ildikó. Ha valaki a rizikócsoportba tartozik, tehát világos bőrű és hajú, vagy sok anyajegye van, a családjában előfordult melanoma, akkor gyakrabban, akár fél-negyed évente is indokolt lehet az anyajegyszűrés.

 

ABCDE-szabály: amikor soron kívül is indokolt orvoshoz fordulni

 

Bizonyos szabad szemmel is látható elváltozások esetén nem szabad halogatni a kivizsgálást. Ezek az angol nyelven ABCDE összefoglaló névvel jelzett tünetek:

  • A, mint asymmetry – mennyire szabálytalan, változott-e az anyajegy alakja?
  • B, mint border – elmosódott határ, vagy élesen elkülönül a környezetétől?
  • C, mint color – homogén színezetű, vagy különböző színárnyalatokat mutat?
  • D, mint diameter – 6mm feletti átmérőjű anyajegyeknél nagyobb a melanoma kockázata.
  • E, mint evolving – bármilyen időbeli változás, szín, méret, felszíni észlelhető-e?
  •  

A teljes testtérképes anyajegyszűrés

 

A melanoma a teljes testfelületen bárhol megjelenhet, nemcsak a napnak kitett testrészeken, ezért nagyon fontos az alapos vizsgálat. Ha bizonytalanok vagyunk az önvizsgálat során látottakban, inkább soron kívül is kérjük szakember segítségét – tanácsolja dr. Vincze Ildikó. „A rák több típusával ellentétben a melanoma nemcsak idősebb korban jelent kockázatot, hanem már fiatal felnőtteknél is. A melanoma a 20-30 éves nők körében vezető halálok, miközben korai stádiumban felismerve és kezelve teljes gyógyulást is elérhetnénk. Ma ehhez már olyan korszerű segítség áll rendelkezésünkre, mint a teljes testtérképes anyajegyszűrés, mellyel dokumentálni tudjuk a legkisebb elváltozásokat is és azokat nyomon követhetjük, hogy a rosszindulatú növedékeket szükség esetén, évszaktól függetlenül bármikor idejében el tudjuk távolítani.”

 

Forrás: Anyajegyszűrő Központ

 

 

 


Tetszett a cikk?
 

2022. június 30.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!