
Pókcsípések nyáron – Mire figyeljünk, mennyire veszélyesek és mit tehetünk ellenük?
Ma azzal fogunk foglalkozni, hogy vajon mennyire veszélyes a pókcsípés?
A napsütéses idő, a szabadtéri programok és a természet közelsége a nyár legnagyobb ajándékai – ám mindezek árnyoldala, hogy a meleggel együtt megérkeznek azok a kis élősködők is, akik nemcsak zavaróak, de komoly kellemetlenségeket, sőt egészségügyi problémákat is okozhatnak. A rovarcsípések nyáron szinte elkerülhetetlenek, de sok esetben megelőzhetők vagy gyorsan enyhíthetők, ha tudjuk, mire figyeljünk.
A múltkori „Kék-zöld foltok, horzsolások, apró balesetek – sérülések nyáron, és amit tehetsz ellenük” című cikkben már említettem néhány „nyári veszélyforrást”, amit most úgymond „kiegészítésként” az élősködőkkel fejezek be. Ezekkel a rendkívül kellemetlen zümmögő-megcsípő-szúrkáló élőlényekkel, melyeket a legtöbb ember maximum fényképeken szeret látni.
Milyen élősködők „leselkednek ránk” nyáron?
Szúnyogok
Elsőként a leggyakoribb nyári „támadókat” kell megemlítenem, melyek főleg alkonyatkor és vizes, nedves helyeken csapnak le. (Persze, ezzel a kijelentéssel most jogosan vitatkozni kezdhetnek a tavaktól messzire fekvő, városi lakótelepeken élő, nyáron pár percre az erkélyre kiülő – és aztán sűrűn szúnyogot csapkodó honfitársaim, de a lényeg, hogy a sötétedés és a víz vonzza leginkább a szúnyogokat.) Csípésük viszket, megduzzadhat, és ritkán fertőzéseket is közvetíthet (bár hazánkban ez ritka).
Kullancsok
A kullancsok az erdős, füves területeken fordulnak elő és az emberi bőrbe fúródva akár órákig is észrevétlenek maradhatnak. Veszélyes betegségeket terjeszthetnek, például Lyme-kórt vagy vírusos agyhártyagyulladást.
Méhek, darazsak
Ők a virágos, gyümölcsös környezetben vagy ételek, italok közelében hívják fel magukra a figyelmet. Csípésük fájdalmas és allergiás reakciót is kiválthat, súlyos esetben akár anafilaxiás sokkot is okozhat.
Poloskák, hangyák, bolhák
Főként vízparti, régi házak vagy sátorozás során fordulhatnak elő. Csípéseik általában kisebb kellemetlenséggel járnak, ám eléggé viszketnek és begyulladhatnak.
Pókok
Bár a legtöbb ember irtózik a pókoktól – jobban fél tőlük, mint a darazsaktól -, jó tudni, hogy legtöbbször ártalmatlanok. Ritkán támadnak, de azért előfordulhatnak csípések sötét, nyirkos helyeken (például a pincében, padláson mászkálás során). A legtöbb hazai pók nem mérgező, de csípésük fájdalmas lehet.
Hogyan védekezzünk a nyári élősködők ellen?
Használjunk rovarriasztót!
A rovarriasztók széles választékban kaphatók a PatikaPlus Gyógyszertárakban spray, gél vagy krém formában. Használatuk különösen ajánlott kirándulások és esti programok előtt.
Viseljünk megfelelő öltözetet!
Erdőben vagy mezőn kirándulva húzzunk zárt cipőt, hosszú nadrágot és válasszunk ruhatárunkból világos ruhát – így könnyebben észrevesszük a kullancsokat.
Kerüljük az édes italokat, gyümölcsöt nyílt térben!
Ezek ugyanis vonzzák a méheket és darazsakat. A palackos italokra mindig tegyünk kupakot! (Bár ezt az új, üvegszájhoz rögzített kupak-időszakban úgysem fogjuk elfelejteni…)
Használjunk szúnyoghálót!
A szúnyogháló jól jön otthon és sátorozáskor is. Esténként ne hagyjunk égve villanyt nyitott ablaknál, ha nincsen szúnyoghálónk!
Tartsuk tisztán a környezetet!
A szemét, a kiöntött ital vagy az állott víz ugyanis a rovarok kedvenc táptalaja!
Mi a teendő, ha már csípés „díszíti” testünket?
Szúnyogcsípés
Szívesen mondanám, hogy „Ne vakard!” – viszont automatikusan úgyis mindenki vakargatni fogja a csípés helyét, hiába tudja, hogy ez a tevékenység csak ront a helyzeten. Ezért inkább arra hívom fel a figyelmet, hogy milyen hasznosak a bőrnyugtató krémek (az aloe vera tartalmúak, a Fenistil…), melyekről a PatikaPlus Gyógyszertárakban dolgozó kollégák szívesen nyújtanak bő tájékoztatást!
Ha elfertőződik a sérülés helye vagy allergiás tünet jelentkezik (nagy duzzanat, nehézlégzés), azonnal forduljunk orvoshoz!
Kullancs
Nagyon fontos, hogy minél előbb távolítsuk el rugós kullancseltávolító csipesszel a testünkhöz tapadt, bőrbe kapaszkodó élősködőt! (Patikában kapható az említett csipesz.)
Ne nyomjuk össze, ne kenjünk rá olajat vagy krémet! Ez ugyanis csak növeli a fertőzésveszélyt.
Jegyezzük fel az eltávolítás dátumát és figyeljük a helyét 1-4 héten át: ha piros kör alakul ki körülötte vagy fáradékonyság, láz, ízületi fájdalom jelentkezik, akkor mielőbb orvoshoz kell fordulni, mert lehetséges a Lyme-kór jelenléte!
Méh- vagy darázscsípés
Ha a fullánk bent maradt, akkor óvatosan távolítsuk el (de ne csipesszel, hanem kaparó mozdulattal)! Helyileg hűtsük, nyugtassuk le a területet! Allergiás reakció (duzzanat, nehézlégzés, szédülés) esetén azonnal hívjunk mentőt! Az allergiásoknak érdemes adrenalin autoinjektort (pl. Epipen) maguknál hordani.
Ahogyan láthattuk, a nyár nem csak a napsütésről, hanem a kellemetlen kísérőkről is szól – de kis odafigyeléssel és megelőzéssel csökkenthető a rovarcsípések száma és súlyossága. Legyünk előrelátóak, készülünk fel a kirándulásokra, nyaralásra! Mindig legyen nálunk rovarriasztó, kullancseltávolító csipesz és bőrnyugtató krém és ne felejtsük: a csípés néha csak apróság, de a megelőzés mindig nagyot számít!
(Forrás: Temesvári / PatikaPlus)
Ma azzal fogunk foglalkozni, hogy vajon mennyire veszélyes a pókcsípés?
. Bár a darazsak nem csípnek ok nélkül, ha fenyegetve érzik magukat, fájdalmasan szúrnak.
A szúnyogcsípés nemcsak kellemetlen viszketést okoz, de bizonyos esetekben allergiás reakciót is kiválthat.