Barion Pixel
  

Életveszélyes is lehet az eperallergia



 

Az eperallergia  tünete a kellemetlen viszketés, az ajkak és a nyelv megduzzadása, légzési nehézségek, hasi görcsök stb. Ezek a tünetek jelentkezhetnek az eper elfogyasztása után pár perccel, vagy akár órákkal később is. Ennek az allergiának az alapját egy keresztallergia jelenti: van az eperben egy olyan fehérje, amely nagyon hasonlít szerkezetét tekintve a nyírfapollen allergénjére. A keresztallergiánál a szájüregben lép fel az allergiás válasz az adott étel elfogyasztásakor.

 

A szamóca más panaszokat is okozhat, például csalánkiütést, mivel e gyümölcs képes allergiás reakció nélkül hisztamint felszabadítani a hízósejtekből. A csalánkiütés a lakosság 20 százalékát érinti. – Így jöhet létre intoleranciareakció, mely bőrpanaszokhoz vezethet. A csalánkiütés különböző nagyságú, viszkető, halványvörös vagy világos foltokban mutatkozik meg. A kiütés pár óra (vagy nap) alatt elmúlik.

 

Kísérheti ödémásodás az ajkakon, szemhéjakon, nyelven. – Oka a hisztamin nevű anyag felszabadulása. (Az arra érzékenyeknek tartózkodniuk kell a magas hisztamin tartalmú ételek fogyasztásától.) Ahogyan már érintőlegesen megjegyeztem: a hisztamin-liberációt okozó anyagok allergiás reakció nélkül is képesek a hízósejtekből hisztamint felszabadítani. Az eper mellett ilyen tulajdonsága van a tiraminnak, mely a sajtokban is megtalálható, de említhetném a szalicilt (amit tartósítószerként szoktunk használni ) és többfajta gyógyszert is. Az ödéma jelentkezhet a légutakban is, ami a légzés leállításához vezethet.

 

Az anafilaxiás sokk egy allergiás reakció, mely az immunrendszer túlzott működésén alapul. Ilyenkor egy ellenanyag aktiválja immunrendszerünket, mely többnyire az E-típusú immunglobulin. Az allergiát okozhatja rovarcsípés, gyógyszer, vegyszerek (hajfestékek, kozmetikumok), fizikai hatások, illetve élelmiszerek (dió, mogyoró, kagyló, eper).

 

Az anafilaxiás sokk életveszélyes állapot, mivel a szervezet ilyenkor olyan erősen védekezik az allergén ellen, hogy összeomlik a keringés, a légzés. Ha ilyenkor nem történik azonnali beavatkozás, akkor halál is bekövetkezhet.

 

Ha azt látjuk, hogy valaki fullad, izzad, sápadt, duzzanatok és kiütések jelentkeznek rajta, akkor azonnal hívjunk segítséget, mivel nem tudhatjuk, hogy milyen érzékeny az eperre, mennyire súlyos az állapota – illetve, hogy milyenné fog válni! Valaki ilyenkor szédül is, remeg, ájulás közeli érzése van. Előfordulhat hányás, hányinger, keringési zavar, öntudatromlás, zavartság is.

 

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

 

https://fmc.hu/2019/06/08/eletveszelyes-is-lehet-az-eperallergia/


Tetszett a cikk?
 

2019. június 17.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!