Barion Pixel
  

A fenyőtömjén illóolaj gyógyhatásai



 

Amikor megvágják a tömjénfa kérgét, gumigyantát izzad ki magából, és ebből nyerik gőzlepárlással az illóolajat. A fenyőtömjén (Boswellia carterii, a Burseraceae növénycsalád tagja) Szomáliából származik, és főbb hatóanyagai a triterpének, szterolok, polszacharidok és illóolajok. Számos vallásban jelen van, illata meditáció, fohászkodás, imádság idején hozzájárul a megfelelő, meditatív lelki állapot kialakulásához, de jógáznál is alkalmazzák.

 

Sokrétű jótétemények

 

Mint minden gumigyantából származó olaj, a fenyőtömjén illóolaja is késlelteti a szervezet sejtöregedési folyamatát. Mégpedig úgy, hogy korlátozza a sejteknek és a szöveteknek az életkor előrehaladtával bekövetkező károsodását (pl. ízületi porckopás, vagy autoimmun betegségek esetén). Emellett kórházi környezetben különösen ismert csíraölő, fertőtlenítő, vírusölő hatásáról, de a fertőzés elleni védekezésben is felhasználható. Hegképző tulajdonsága révén pedig hatékony mély sebek gyógyításában. 

Ahogy az évszázadok tapasztalata mutatja, a fenyőtömjén esszenciális olaja jótékonyan hat a központi idegrendszerre is, és azzal összefüggésben befolyásolja pozitívan a lelki-érzelmi gondokkal, pl. rögeszmékkel küzdők állapotát. Nyugtatja az elmét, antidepresszáns, szorongásoldó, ugyanakkor kedvező hormonális, immunserkentő, fiziológiai hatása is van.

Laboratóriumi kutatásokon alapuló, egyes – köztük vitatott – tanulmányok azt sugallják, hogy ez az esszenciális olaj rákellenes hatást is kifejt, képes csökkenteni a daganatos sejtek méretét, a rákbetegség terjedését. Ilyen potenciális gyógyhatása kipróbálásának érdekében külsőleg pl. lehet úgy használni, hogy a problémás bőrfelületre kenjünk fel egy csepp esszenciális fenyőtömjén olajat, elkeverve 2 ml sárgabarackmag olajjal.

Ezt a kezelést mindennap, 3 hétig ajánlott elvégezni, majd 1 hét szünetet tartani, és újabb 3 hétig folytatni. Sugárterápiás kezelés idején nem alkalmazandó. Az ajánlott mennyiségben felhasználva egyébként a fenyőtömjén illóolajnak nincs mellékhatása.

 

Olajos gyógykeverékek és alkalmazásuk

 

– Ízületi porckopásra – antidegeneratív és fájdalomcsillapító hatású keverék.

Recept
Tegyünk a tenyerünkbe kevés körömvirág olajos oldatot, adjunk hozzá 2 csepp esszenciális fenyőtömjén illóolajat, 2 csepp citromos eukaliptusz illóolajat és 2 csepp római kamilla esszenciális olajat. Vegyísük az összetevőket.

Alkalmazás
Kenjük a keveréket az érintett, fájdalmas területekre, 2-3-szor naponta, 15 napon át. 2 havonta tanácsos ismételni. 

– Vírusos fertőzésekre –vírusellenes keverék meghűlés és influenza esetén.

Recept
Tegyünk a tenyerünkbe kb. 3 ml sárgabarackmag növényi olajat. Adjunk hozzá 2 csepp fenyőtömjén esszenciális olajat, 2 csepp eukaliptusz esszenciális olajat és 2 csepp teafa olajat. Jól vegyítsük össze az alkotórészeket.

Alkalmazás
Kenjük a készítményt a mellkasra, a tüdőtájékra, majd feljebb, a torok irányában, 3-4-szer naponta, 5-7 napon át.

– Sebgyógyulásra – fertőtlenítő és hegesedést elősegítő készítmény.

Recept
Helyezzünk a tenyerünkbe egy kevés argánolajat, adjunk hozzá 2-2 csepp fenyőtömjén esszenciális olajat, rózsa muskátli- továbbá levendula-olajat. Ezután jól keverjük össze őket.

Alkalmazás
A keveréket kenjük a sebre, 2-3-szor naponta, szüksége setén 10 napon át.

 – Ráncok csökkentésére – elegy, mely enyhíti a bőröregedés okozta tüneteket.

Recept
Tegyünk a tenyerünkbe kb. 3 ml argánolajat. Adjunk hozzá 1 csepp fenyőtömjén esszenciális olajat és 1 csepp sárgarépa olajat. Keverjük össze a komponenseket.

Alkalmazás
Esténként kenjük a keveréket az arcunkra, bemasszírozva az áll felől a halánték felé haladva, 1-2 percen át, 10 napon keresztül.

–  Depresszióból való kilábalásra – a parfümgyártásban is gyakran használatos a fenyőtömjén illóolaj; illata nyugtatja a lelket, tonizálja a testet.

Recept
Lélegezzük be az illatát a flakonból, 1 percen át, 2-3-szor naponta.

Alkalmazás
21 napon át, szükség esetén ismételve.

Óvintézkedések
– Mindig kérjük ki orvosunk tanácsát terhesség vagy szoptatás, gyógyszeres kezelés idején, illetve 12 éven aluli gyerekek esetében.
– Esszenciális olajok használata előtt tegyünk egy cseppet belőlük a könyökhajlatba. Ha 30-45 perc után bármilyen kipirosodás, bőrirritáció jelentkezik, kerüljük az alkalmazást.
– Ügyeljünk arra, hogy semmilyen növényi olaj ne kerüljön a szembe.

 

 

Forrás: Galenus


Tetszett a cikk?
 

2019. szeptember 02.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!