Barion Pixel
  

4 természetes és gyors megoldás stressz ellen



 

1. Akupresszúrás pont stimulálása

 

 

Miért oldja a stresszt?

 

Az akupresszúra a hagyományos kínai orvoslásból származó technika, amelynek célja a meridiánokon belüli energia egyensúlyának helyreállítása (meridián: testi energiacsatorna, amelyben az életenergia áramlik). A módszer abból áll, hogy ujjunkkal nyomást gyakorolunk az adott akupresszúrás pontra (stimuláció). A pszichés vagy érzelmi túlfeszítettség kezelésére hasznosnak bizonyul a szív meridiánján elhelyezkedő 7-es pont stimulálása.  Miközben fontos, hogy teljes figyelmet szenteljünk ennek a stimulációnak, addig egyszerű gesztust fejtünk ki a több ellazulásért, kevesebb idegességért, stresszért és a kontrollált érzelmekért. 

Alkalmazás

Ahhoz, hogy megtaláljuk a szív meridián 7-es pontját (amelynek elnevezése a kínai orvoslásban: shen men – a lélek kapuja), nyissuk ki a jobb kezünket, tenyérrel felfelé, és hajlítsuk be a csuklót magunk irányában. Csúsztassuk a jobb hüvelykujjat a bal csukló harántbarázdájára, és tartsuk a mélyedésben közvetlenül a kisujj meghosszabbításában elhelyezkedő kis csont, a borsócsont (pisiform) előtt. A hüvelykujjunkkal gyakoroljunk nyomást erre a pontra, 1 percig, majd végezzük el a pont nyomását a másik kézen.

 

2. Ylang Ylang esszenciális olaj használata

 

Miért oldja a stresszt?

 

Az elsősorban nyugtató hatása miatt előnyben részesített Ylang Ylang (Cananga odorata) esszenciális olaj geranil-acetátot és benzil-benzoátot tartalmaz, mely anyagok szorongásoldó, relaxáló és görcsoldó tulajdonságokkal rendelkeznek. Egy fitoterápiás hatásokat igazoló, korábbi angol tanulmány szerint az Ylanh Ylang esszenciális olaj alkalmazásai vérnyomás-, pulzus- és stressz-csökkentő hatást mutattak. Maguk, a vizsgálódásban részt vett páciensek is arról számoltak be, hogy nyugodtabbnak, ellazultabbnak érezték magukat.

Tegyünk 1 csepp esszenciális olajat (HE) mindkét csukló belsőoldalára és/vagy a szoláris plexusba (napfonat csakra – a szegycsont és a köldök között található idegdúc). Mindenfajta irritáció elkerülése érdekében oldjuk fel az esszenciális olajat választásunk szerinti növényi olajban (HV), 1/4 HE – 3/4 HV arányban, és öntsük a keveréket golyós (roll-on) üvegcsébe, amely szükség esetén könnyen elővehető a táskánkból. Amellett az esszenciális olaj közvetlenül a flakonból vagy néhány cseppel átitatott zsebkendőből is könnyen belélegezhető.

 

3. Mindfulness meditáció –  megállással való elmélkedés

 

Miért oldja a stresszt?

 

Amikor érezzük, hogy eluralkodik rajtunk a stressz, és az a benyomásunk hogy azt túlreagáljuk (engedünk a félelemnek és a szorongásnak), anélkül, hogy időt szánnánk a gondolkodásra, hasznos lehet egy mindfulness (tudatos jelenlét) meditációs szünet, „megállás” módszerrel.

Ez egy nagyon egyszerű technika, amellyel néhány perc alatt vissza lehet térni nyugalmi állapotunkba. Az idő elteltével és rendszeresen gyakorolva hozzájárul a szürkeállomány szintjének növekedéséhez a neokortexben (az agykéreg legfejlettebb része,  és főleg a szürkeállomány alkotja). Eredmény: nagyobb koncentráció, nyugodtság és távolságtartás stresszes helyzetekben.

Alkalmazás

Először hagyjuk abba, amit éppen csinálunk. Szánjunk egy percet arra, hogy a légzésünkre koncentrálunk, miközben egyik kezünk a hasunkon nyugszik. Figyeljük meg, mi zajlik a testünkben, gondolatainkban, továbbá érzelmeink és légzésünk tekintetében, ítélet nélkül. Folytassuk a tevékenységünket, tudatosan figyelve arra, amit csinálunk, az átgondolt, helyesebb és következetesebb döntések meghozatala érdekében. 

 

4. Váltott orrlyukas légzés

 

Miért oldja a stresszt?

 

A mély, lassú és ellenőrzött légzés lehetővé teszi az agy jó oxigénellátását, beleértve a gliasejtekét, amelyek körülveszik a neuronokat (idegsejteket) Amellett elősegíti a neurotranszmitterek (dopamin és szerotonin elnevezésű ingerületátvivő anyagok) optimális kiválasztását. A kulcs a stressz és a szorongás csökkentése, valamint a kognitív funkciók (memória, koncentráció) fokozása.

A váltott légzés, ahogy a neve is mutatja, az egyik, majd a másik orrlyukkal történő légzésből áll. Ez segít a szervezet nyugalmi állapotának visszaállításáért felelős, paraszimpatikus idegrendszer és a vele ellentétes funkciójú ortoszimpatikus idegrendszer harmonizálásában, a jobb stresszkezelés érdekében, miközben kapcsolatban maradunk a valósággal. Ami a legjobb módszer pl. állásinterjú vagy vizsga előtt….

Alkalmazás

Egy jó kilégzés után fogjuk be a jobb orrlyukat a bal kéz gyűrűsujjával, és végezzünk belégzést lassan  a bal orrlyukon át kb. 3 másodpercig. Tartsuk vissza a levegőt a két orrlyuk befogásával (a hüvelykujj beszorítja a bal orrlyukat) 6 másodpercig. Engedjük el a gyűrűsujjat, és lélegezzük ki a levegőt a jobb orrlyukon keresztül 6 másodpercig.

Azután végezzünk belégzést ugyanezen jobb orrlyukon keresztül, tartsuk vissza a lélegzetünket, és végezzünk kilégzést a bal oldalon, és ismételjünk mintegy 10-12-szer. Végezzük el ezt a légzés-gyakorlatot este is, lefekvés előtt, ha nem sikerül a napi stressztől megszabadulnunk.

 

 

Forrás: Galenus


Tetszett a cikk?
 

2022. március 17.

Hasonló cikkek

Téli vitaminpótlás gyerekeknek: Hogyan erősítsük meg az immunrendszerüket?

A téli hónapok beköszöntével a gyermekek immunrendszere különösen nagy kihívásokkal szembesül. A hideg idő, a zárt helyiségekben való hosszas tartózkodás és az ilyenkor gyakoribb légúti fertőzések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek könnyebben megbetegedjenek. Ebben az időszakban rendkívül fontos a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel, amely segít az immunrendszer erősítésében és a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az alábbiakban bemutatjuk, mely vitaminok és tápanyagok szükségesek a gyermekek immunrendszerének támogatásához, és adunk néhány tippet is a szülőknek, hogy hogyan biztosíthatják mindezt.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Fáradtság és kimerültség az őszi hónapokban: Mi állhat a háttérben, és hogyan küzdjünk ellene?

Ahogy beköszönt az ősz, sokan érezzük magunkat egyre fáradtabbnak és lelassultabbnak, mintha testünk az évszak változásához igazodna. Az őszi fáradtság valódi jelenség, amit számos tényező befolyásolhat, mint például a napfényhiány, a vitaminhiány vagy az alvási nehézségek. A következő cikkben megvizsgáljuk, mi állhat a szezonális kimerültség hátterében, és bemutatunk néhány hasznos tippet, amelyekkel visszanyerhetjük energiánkat.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Tippek a téli vitaminok pótlására: Mely vitaminok a legfontosabbak ilyenkor?

A hideg téli hónapokban szervezetünk többféle kihívással néz szembe: a kevesebb napfény, a hűvös időjárás és a zárt terekben való tartózkodás miatt csökkenhet az energiaszintünk, valamint megnőhet a megfázás és az influenza kockázata is. Ebben az időszakban kiemelten fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint biztosítsunk a szervezetünk számára, hogy támogassuk immunrendszerünket és megőrizzük jó közérzetünket. Cikkünkben bemutatjuk, melyek a legfontosabb vitaminok a téli hónapokban, és hogyan pótolhatjuk őket.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2024. 12. 30.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!